Rosyjski rekord odpadowy

Rosja stała się europejskim rekordzistą w wytwarzaniu odpadów przemysłowych z wynikiem 9,3 mld ton w 2023 roku. Tylko 40% z nich jest poddawanych recyklingowi.

Wytwarzanie odpadów przemysłowych w 2023 roku było o 3% większe niż w 2022 roku, kiedy to było ich 262 mln ton – tak stwierdzają dane Rosprirodnadzor. Jak twierdzą Wiedomosti, przy tym tylko 40% z nich „podlega jakiemukolwiek recyklingowi” i wiele regionów nie potrafi sobie poradzić z ich napływem. Najgorsza jest sytuacja w Republice Komi, Kraju Nadmorskim, na Kamczatce i w Kałmucji. W tych regionach według prezes FinExpertiza Eleny Trubnikowej masa odpadów poddawanych recyklingowi jest dwudziestokrotnie mniejsza niż masa nowo wytworzonych, natomiast odpady zgromadzone w poprzednich okresach trafiają na składowiska.

Główni wytwórcy odpadów to obwód kemerowski (4,1 mld ton), Jakucja (860,4 mln) i obwód krasnojarski (548,6 mln). W pierwszej dziesiątce znalazły się także Chakasja, rejon Irkucka, Czelabińska, obwód sachaliński, Kraj Zabajkalski, obwód murmański i Kraj Chabarowski.

Niektóre regiony zaczęły wytwarzać więcej odpadów przemysłowych niż dotychczas. Należy do nich Sachalin (wzrost o 269,3 mln ton), Jakucja (wzrost o 140,6 mln ton) i obwód amurski (więcej o 99,7 mln ton). Najmniej odpadów wytworzyły przedsiębiorstwa w Inguszetii (13,4 tys. ton), Kałmucji (15,8 tys.) i Kabardyno-Bałkarii (103,5 tys.). Na kolejnych pozycjach plasują się Dagestan, Ałtaj, Nieniecki Okręg Autonomiczny, Mari Eł, Obwód Astrachański, Czuwaszja i Karaczajo-Czerkiesja.

W  ciągu roku ilość odpadów przemysłowych zmniejszyła się w Kraju Zabajkalskim (mniej o 40,5 mln ton), obwodzie krasnojarskim (mniej o 40,5 mln), obwodzie irkuckim (spadek o 39,1 mln), obwodzie murmańskim (mniej o 39,1 mln), obwodzie biełgorodskim (spadek o 22,4 mln ton). Mniej odpadów wykazano także w Kraju Chabarowskim, obwodzie swierdłowskim, magadańskim, Chakasji i Buriacji.

Około 6 mld ton, czyli 64,9% odpadów wszystkich przedsiębiorstw, powstaje w wyniku wydobycia węgla. Nieco mniej ich wytwarza hutnictwo metali żelaznych i nieżelaznych – 2,3 mld ton, czyli 24,6%.

Jak zauważyła Trubnikowa, wzrost ilości odpadów wytwarzanych przez przedsiębiorstwa generalnie odpowiada wzrostowi produkcji przemysłowej o 3,5%.

„Jeśli chodzi o udział odpadów poddanych recyklingowi i unieszkodliwionych w ogólnej masie wytworzonych odpadów okazał się on jeszcze mniejszy niż w 2022 roku – 42,7% wobec 45,7%, co może świadczyć o spadku efektywności w eliminowaniu skutków środowiskowych działalności przemysłowej” – podsumowała prezes FinExpertiza.

Koszt składowania takich odpadów okazał się nie tylko najwyższy w porównaniu z ich recyklingiem, ale też i najszybciej rosnący – w 2023 r. biznes wydał na nie 440,3 mld rubli, czyli o 34% więcej niż rok wcześniej.