ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
środa, 24 czerwca, 2026
ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
Strona główna ISBnews Orlen chciałby, by pierwszy SMR powstał we Włocławku

Orlen chciałby, by pierwszy SMR powstał we Włocławku

Warszawa, 22.08.2024 (ISBnews) – Grupa Orlen chciałaby – w przypadku osiągnięcia porozumienia z partnerem – by pierwszy mały reaktor modułowy (SMR) powstał we Włocławku, poinformował prezes Ireneusz Fąfara. Wyraził ambicję, by porozumienie osiągnąć do końca września.

„Projekt SMR – pogłębiamy swoją wiedzę na temat technologii i perspektywicznie patrzymy z dużą przychylnością na ten projekt, na samą technologię. Wyzwaniem jest ułożenie relacji z naszym partnerem. Trwają negocjacje z partnerem dotyczące tego, aby zmienić umowę, one nie są łatwe” – powiedział Fąfara podczas konferencji prasowej.

„Jeśli porozumienie osiągniemy, to podjęliśmy decyzję, że w przypadku tego porozumienia, pierwsza lokalizacja SMR będzie we Włocławku, po to, aby wesprzeć istotnie dekarbonizację naszego zakładu produkcyjnego” – dodał.

W maju prezes deklarował, że Orlen będzie nadal rozwijał projekt SMR, ale rozpoczął z partnerem rozmowy o nowej formule realizacji tego przedsięwzięcia. Podkreślał wówczas, że obecna strategia Orlenu przewiduje, iż w 2030 roku koncern będzie miał jeden reaktor SMR.

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 372,64 mld zł w 2023 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

(ISBnews)