Warszawa, 16.08.2024 (ISBnews) – Międzyresortowy Zespół ds. Funduszu Kościelnego prawdopodobnie we wrześniu przedstawi Radzie Ministrów swoje rekomendacje dot. finansowania kościołów i związków wyznaniowych, zapowiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, który pełni funkcję przewodniczącego tego zespołu. Poinformował, że najwięcej propozycji dotyczy zastąpienia dotacji z budżetu państwa odpisem podatkowym.
Na dzisiaj zaplanowano posiedzenie zespołu.
“Wrzesień to będzie pewnie ten moment, kiedy już powinniśmy mieć […] jakieś rekomendacje. Czy dojdziemy do wspólnych ustaleń – tego nie wiem. Bo są […] bardzo różne zdania w komisji. Jest odpis podatkowy, który kilku ministrów [zaproponowało]” – powiedział Kosiniak-Kamysz w TVN24.
“Są różne wskazania. Niektórzy mówią o takim procencie, jak na organizacje pożytku publicznego, niektórzy mówią 0,8 [%], tak jak jest we Włoszech. Są tez propozycje 1%. Różne” – dodał.
Dopytywany o rozwiązanie, ku któremu skłaniałby się on sam, wicepremier powiedział: “Mi się bardzo podobają propozycje dotyczące odpisu od podatku, bo one by bardzo radykalnie szły do przodu”.
Uchylił się natomiast od odpowiedzi na temat proponowanej przez siebie wysokości odpisu. Zastrzegł, że ma to być przedmiotem rozmów z innymi ministrami, w tym ministrem finansów.
Likwidacja Funduszu Kościelnego była jednym ze stu konkretów z programu Platformy Obywatelskiej. W celu opracowania zmiany zasad finansowania Funduszu Kościelnego premier Donald Tusk powołał Międzyresortowy Zespół ds. Funduszu Kościelnego, którego pierwsze posiedzenie odbyło się w lutym.
Fundusz Kościelny powstał na mocy ustawy z 20 marca 1950 r. o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego. Według założeń miał być formą rekompensaty dla Kościołów i innych związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości. Nieruchomości te miały tworzyć masę majątkową, z której dochód miał być dzielony między Kościoły, proporcjonalnie do wielkości zabranych nieruchomości.
Obecnie z Funduszu Kościelnego korzystają wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe, także te, które nie działały na terytorium Polski w 1950 r. i nie utraciły wówczas żadnych nieruchomości.
Prace nad zmianami zasad funkcjonowania Funduszu Kościelnego prowadzono także w latach 2012-2013.
(ISBnews)