MKiŚ przygotowuje nową wersję projektu dot. programu Stop Smog

Warszawa, 02.08.2024 (ISBnews) – Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje nową wersję projektu nowelizacji ustawy prawo ochrony środowiska dotyczącą programu „Stop smog”, podał resort.  Ma ona uwzględniać uwagi, zgłoszone podczas uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych.

“Aktualnie przygotowywana jest nowa wersja projektu, która uwzględnia zgłoszone uwagi. Następnie projekt ustawy zostanie przedłożony do rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich oraz Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego” – napisał wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta, odpowiadając na interpelację.

Jak podkreślił, projekt ustawy wprowadza zmiany w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków w celu podniesienia atrakcyjności Programu “Stop Smog”.

Zgodnie z wprowadzonymi przepisami przejściowymi, podmioty, które zawarły porozumienie na realizację przedsięwzięć niskoemisyjnych przed dniem 1 stycznia 2024 r. będą mogły wydłużyć okres ich realizacji do 4 lub 5 lat (w zależności od liczby budynków mieszkalnych jednorodzinnych na obszarze gminy).

Wiceminister wskazał najistotniejsze projektowane zmiany Programu “Stop Smog”:

– zwiększenie współfinansowania ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów do poziomu 90 % przy równoczesnym zmniejszeniu wkładu własnego gminy przedsięwzięć niskoemisyjnych do poziomu 10%,

– zwiększenie średniego kosztu realizacji przedsięwzięcia niskoemisyjnego w jednym budynku mieszkalnym jednorodzinnym z 53 000 zł do kwoty 106 000 zł,

– likwidacja kryterium majątkowego beneficjenta końcowego.

“Proponowane zmiany wychodzą naprzeciw oczekiwaniom podmiotów realizujących przedsięwzięcia niskoemisyjne oraz gmin, które wyrażają zainteresowanie przystąpieniem do Programu” – podkreślił wiceminister.

Obecnie w ramach Programu “Stop Smog” przedsięwzięcia są realizowane na rzecz beneficjenta końcowego przez gminę i finansowane ze środków publicznych do 100% ich wartości (nie jest więc wymagany wkład własny beneficjenta). Gmina zapewnia 30% (po wprowadzeniu projektowanych zmian będzie to 10%) wkładu własnego (w przypadku gmin powyżej 100 tys. mieszkańców wkład musi być wyższy). Pozostała część przedsięwzięcia – 70% (po wprowadzeniu projektowanych zmian będzie to 90 %) jest finansowana z budżetu państwa, poprzez Fundusz Termomodernizacji i Remontów.

Gmina może natomiast opcjonalnie wprowadzić obowiązek wniesienia wkładu własnego beneficjenta w wysokości nie większej niż 10 % wartości przedsięwzięcia niskoemisyjnego, nie jest on jednak obligatoryjny (decyzję w tej sprawie podejmuje gmina), podał wiceminister.

(ISBnews)