Domański: Rekomendacje KE dot. EDP pod koniec roku, jestem optymistą

Warszawa, 05.07.2024 (ISBnews) – Rekomendacje Komisji Europejskiej dotyczące potencjalnej ścieżki wychodzenia z procedury nadmiernego deficytu (ang. excessive deficit procedure, EDP) będą znane pod koniec roku, a Polska liczy na uwzględnienie wydatków na obronność, poinformował minister finansów Andrzej Domański.

“Nie planujemy cięć [budżetowych], jesteśmy w dialogu obecnie z KE. Pod koniec roku poznamy rekomendacje dotyczące potencjalnej ścieżki procedury nadmiernego deficytu. Walczymy, aby nasze wydatki na obronność były w tych ścieżkach tzw. referencyjnych w pełni uwzględnione, ale jest to oczywiście proces. My w tym roku wydajemy ponad 4% PKB [na obronność], bronimy nie tylko Polski, ale wszystkich państw UE, dlatego domagamy się od naszych europejskich partnerów większej [skłonności do uwzględnienia tych wydatków], jeżeli chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo przez wspólne wydatki na obronność. Walczymy o to – jestem tutaj optymistą” – powiedział Domański w TVP info.

Szef resortu wskazał, że będą toczyły się negocjacje pomiędzy Polską a KE.

“Decyzje poznamy pod koniec tego roku, w międzyczasie będą toczyły się swoiste negocjacje pomiędzy nami a KE. Jak wiemy, jest ona w procesie tworzenia się po wyborach do Parlamentu Europejskiego i jestem tutaj optymistą” – powiedział Domański.

“Nie jesteśmy zmuszeni do zaciskania pasa, dlatego, że mamy bardzo wysoką dynamikę wzrostu gospodarczego, może poprawię, wysoką dynamikę wzrostu gospodarczego” – podsumował.

W połowie czerwca Komisja Europejska poinformowała, że uzasadnione jest wszczęcie wobec Polski procedury nadmiernego deficytu  (ang. excessive deficit procedure, EDP). Komisja zamierza zaproponować Radzie otwarcie procedury EDP w lipcu 2024 r.

Resort finansów wskazywał wcześniej, że zgodnie z postulatem Polski popieranym przez inne kraje członkowskie, zwiększone wydatki obronne będą stanowiły czynnik łagodzący w procedurze nadmiernego deficytu, a także uwzględniane w pakiecie inwestycji pozwalających wydłużyć ścieżkę korekty nadmiernego deficytu z 4 do 7 lat.

(ISBnews)