Asseco, Samsung i Xtension wprowadzili certyfikowany podpis biometryczny biocertiX

Warszawa, 04.07.2024 (ISBnews) – Asseco, Samsung i Xtension wprowadzili certyfikowany podpis biometryczny – biocertiX, podało Asseco.

“biocertiX wpisuje się w ekosystem rozwiązań paperless i uzupełnia paletę narzędzi cyfrowych w procesach on-site. Rozwiązanie jest na tyle intuicyjne, że nie wymaga znajomości technologii. Z perspektywy użytkownika wykorzystanie podpisu biometrycznego jest tożsame z podpisywaniem dokumentów zwykłym długopisem, ale o wiele bezpieczniejsze. Ponadto zachowuje pełną moc prawną i dowodową w przypadku sporów sądowych” – powiedział dyrektor Sprzedaży Projektowej i Rozwoju e-Biznesu w Asseco Data Systems Artur Miękina, cytowany w komunikacie.

“Jest to jedyne w swojej klasie rozwiązanie łączące tradycyjny podpis z nowoczesną technologią. biocertiX to system do składania podpisu własnoręcznego na tablecie Samsung za pomocą rysika, przy wykorzystaniu oprogramowania Xtension rejestrującego i szyfrującego dane biometryczne. Wiarygodność procesu zapewniają kwalifikowane usługi zaufania Asseco: pieczęć elektroniczna i znacznik czasu oraz sprzętowy moduł depozytu klucza chroniącego dane biometryczne. Dane te są zaszyfrowane i powiązane z konkretnym podpisem. Mogą być ujawnione jedynie biegłemu z zakresu grafologii na podstawie decyzji sądu” – czytamy w komunikacie.

Bezpieczeństwo biocertiX potwierdza międzynarodowy certyfikat zgodności ze standardem Common Criteria (CC), wskazano także.

“Certyfikowany podpis biometryczny biocertiX to wspólny projekt Asseco Data Systems, Samsung i Xtension. Rozwiązanie wyróżnia międzynarodowy certyfikat bezpieczeństwa Common Criteria. Do jego stworzenia wykorzystano podpis elektroniczny signaturiX by Xtension oraz usługi zaufania Asseco i tablety Samsung z rysikami, a także platformę Samsung KNOX” – dodał prezes Xtension Marcin Sikorski.

Business development director w Samsung Electronics Polska Tomasz Chomicki dodał, że biocertiX składany na tabletach firmy Samsung umożliwia rejestrowanie danych pozwalających przeprowadzić efektywną analizę podpisu.

“Mechanizmy te są niezwykle precyzyjne. Dla przykładu skala pomiaru siły nacisku rysika na ekran ma aż 4000 punktów, co sprawia, że podrobienie podpisu jest w praktyce niemożliwe. W sytuacjach spornych, organizacja może udostępnić biegłemu grafologowi informacje pozwalające potwierdzić prawdziwość złożonego podpisu” – wskazał Chomicki.

Asseco Poland specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania. Jest to największy software house z polskim kapitałem oraz szóstym największym dostawcą oprogramowania w Europie. Spółka jest notowana na GPW od 2004 r. (początkowo jako Comp Rzeszów); wchodzi w skład indeksu mWIG40.

(ISBnews)