Zakończyła się II edycja Akademii Wodorowej Orlen

Warszawa, 28.06.2024 (ISBnews) – Orlen zakończył II edycję programu Akademia Wodorowa, w którym wzięło udział 30 absolwentów uczelni z całej Polski, a jego celem było wsparcie kształcenia kadr w zaawansowanych technologiach wodorowych, podała spółka. Dziesięciu najlepszych absolwentów otrzyma płatne staże w Orlenie i u partnerów programu.

“Wodór zero i niskoemisyjny to jeden z filarów transformacji energetycznej. Orlen nie tylko realizuje inwestycje w infrastrukturę wodorową, ale przede wszystkim dba o budowę kompetencji i przyszłych kadr dla realizacji tak ambitnych i innowacyjnych celów. Dzięki takim programom jak Akademia Wodorowa, a później także stażom dla najlepszych, zachęcamy studentów i absolwentów do tego, by rozwijali swoje umiejętności w tym kierunku oraz budujemy świadomość społeczną w zakresie bezpiecznego źródła energii jakim jest wodór” – powiedział członek zarządu Orlenu ds. upstreamu Wiesław Prugar, cytowany w komunikacie.

Warunkiem ukończenia akademii było przygotowanie własnego projektu, dotyczącego produkcji i wykorzystania wodoru w gospodarce (przemysł, transport lub energetyka) z określeniem wpływu na redukcję emisji CO2. Dziesięcioro najlepszych absolwentów II edycji programu otrzymało propozycje odbycia płatnych staży. Pięć z nich odbędzie się w Orlenie, pozostałe u partnerów akademii (3 w Solarisie oraz po jednym w firmach Toyota i Pesa), wskazano w materiale.

30 słuchaczy wzięło udział w 8 zjazdach, które odbyły się w 10 miastach w Polsce i Hiszpanii, m.in. na politechnikach w Krakowie i Gdańsku, a także w siedzibach Orlenu we Włocławku, Solarisa w Poznaniu, Pesy w Bydgoszczy czy Calvery w Saragossie. II edycja Akademii H2 trwała od lutego do czerwca 2024 roku.

Akademia Wodorowa to inicjatywa, która powstała w ramach Mazowieckiej Doliny Wodorowej. Organizatorem programu jest Grupa Orlen, a partnerami są m.in. przedstawiciele przemysłu motoryzacyjnego: Toyota i Solaris, kolejowego – Pesa Bydgoszcz, a także Komunikacja Miejska Płock i uczelnie wyższe: Politechnika Krakowska i Politechnika Gdańska.

Akademia Wodorowa (Akademia H2) to program edukacyjny skierowany do studentów 3., 4. i 5. roku oraz absolwentów uczelni wyższych. Głównym zadaniem projektu jest szkolenie i rozwój kadr wyspecjalizowanych w innowacyjnych technologiach wodorowych oraz ich praktycznym zastosowaniu.

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos  oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 372,64 mld zł w 2023 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

(ISBnews)