Strategy& Polska/PwC: 66% konsumentów w Polsce obawia się inflacji

Warszawa, 27.06.2024 (ISBnews) – Dwie trzecie konsumentów w Polsce (66%) obawia się inflacji, a dokonując wyboru zakupowego, konsument w pierwszej kolejności kieruje się aspektem finansowym, następnie zdrowotnym (44%), a na końcu kwestiami klimatycznymi (25%), wynika z raportu Strategy& w Polsce działającej w ramach PwC. Polacy spodziewają się wzrostu wydatków konsumenckich w każdej kategorii handlu detalicznego.

Według z raportu “Optymizm tylko tam, gdzie niska cena – postawy i zachowania zakupowe polskich konsumentów” promocje i obniżki cen przyciągają niemal połowę (47%) konsumentów dokonujących zakupów online, czyniąc efektywną politykę promocyjną najbardziej cenionym elementem oferty. Zakupy w sklepach stacjonarnych są w dalszym ciągu najpopularniejszym kanałem sprzedaży (16% konsumentów korzysta z nich codziennie, 21% co tydzień a 25% co miesiąc), jednocześnie coraz większą popularnością cieszą się kanały internetowe.

Polscy konsumenci chętnie wykorzystują sztuczną inteligencję do rekomendowania produktów (45%), jednak nie ufają jej na tyle, żeby powierzać jej ważniejsze zadania. Większość konsumentów obawia się o swoją prywatność i bezpieczeństwo danych (81%), co jest najsilniejszym czynnikiem powodującym nieufność do rozwiązań technologicznych, podano.

“Początek 2024 roku przyniósł zmianę warunków ekonomicznych – rejestrujemy najniższe od 3 lat poziomy inflacji, które jakkolwiek obecne w liczbach, niekoniecznie muszą być natychmiast dostrzegane przez konsumentów. Polacy niezmiennie są wrażliwi cenowo, ale obecnie ze względu na spodziewane podwyżki inflacyjne, szukają okazji promocyjnych i często przedkładają aspekt finansowy ponad aspekty zdrowotne. Pomimo deklaracji o zaangażowaniu w ochronę klimatu, to zaangażowanie mocno topnieje, kiedy oznacza zauważalny wpływ na budżet domowy i wtedy kryteria środowiskowe schodzą na drugi plan. Pomimo że istotna część konsumentów jest za spersonalizowaną reklamą w mediach społecznościowych, wskazując je jako najlepszy kanał dotarcia do nich, to są oni wciąż sceptyczni do rozwiązań opartych o AI, gdzie momentami poziom integracji sztucznej inteligencji przewyższa zaufanie konsumentów do jej wykorzystania” – powiedział partner PwC Polska, lider zespołu ds. handlu detalicznego i dóbr konsumpcyjnych w PwC CEE i w PwC Polska Mieczysław Gonta, cytowany w komunikacie.

“Współczesny polski konsument charakteryzuje się praktycznym podejściem do wydatków, gotowością do korzystania z nowych technologii czy mediów społecznościowych. To też zwiastuje wiele wyzwań zarówno dla producentów, jak i sieci handlowych, którzy aby odnieść sukces w docieraniu do i pozyskiwaniu klientów w nowoczesnym, dynamicznym środowisku, muszą zrozumieć zmieniające się preferencje konsumenckie czy nowe ścieżki zakupowe i na tej podstawie budować swoją strategię” – dodał partner zarządzający Strategy& w Polsce Krzysztof Badowski.

Według raportu, polscy konsumenci bardziej niż reszta regionu CEE preferują nowoczesne formy zakupów. Miesięcznie 59% robi zakupy przez urządzenia mobilne, 55% przez komputer, co przekracza średnią CEE wynoszącą odpowiednio 50% i 47%. Media społecznościowe to najskuteczniejszy kanał dotarcia do klientów, szczególnie za pomocą reklam spersonalizowanych. Sukces wykorzystania chatbotów w obsłudze klienta może w najbliższej przyszłości zostać dodatkowo wzmocniony poprzez szersze wykorzystanie narzędzi AI do celów osobistych przez konsumentów. Pomimo szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji, część konsumentów nadal sceptycznie podchodzi do interakcji z AI. Potencjalne przyczyny tego sceptycyzmu obejmują obawy dotyczące prywatności (81%) i braku zaufania do sztucznej inteligencji w zakresie możliwości znalezienia optymalnych rozwiązań (81%) i pełnego zrozumienia potrzeb osobistych konsumenta (70%).

Polskich konsumentów do zakupów w internecie przyciągają promocje (47%), natomiast dla konsumentów z regionu CEE najważniejsza jest wygoda (43%). Promocje zajmują najwyższą pozycję wśród preferencji polskich konsumentów, znacznie przewyższając ich znaczenie w porównaniu do średniej dla regionu CEE, gdzie to szybkość dostawy jest priorytetem, a promocje plasują się na trzecim miejscu (31%), zaraz po dostępie do zweryfikowanych opinii o produktach (37%), co wskazuje na ich ostrożne podejście do kanałów zakupów online i mniejsze zaufanie w porównaniu do innych metod zakupowych. Kwestie ekologiczne zostały sklasyfikowane jako najmniej priorytetowe zarówno w Polsce (16%), jak i w całym regionie CEE (12%), co odzwierciedla niską pozycję tych zagadnień w hierarchii wartości, wskazano w raporcie.

Polscy konsumenci są skłonni wydać średnio o 9,9% więcej na produkty przyjazne dla klimatu. 83% konsumentów dostrzegła zakłócenia związane ze zmianą klimatu w swoim codziennym życiu, a jedna trzecia zauważyła to w dużym stopniu. Jednocześnie żeby zmniejszyć wpływ na zmianę klimatu, ponad 5 na 10 konsumentów zmienia nawyki, kupując bardziej zrównoważone produkty i dbając o poziom konsumpcji, podano także.

PwC przeprowadziło ankietę wśród 20 662 konsumentów w 31 krajach i terytoriach w styczniu i lutym 2024 r. Z regionu Europy Śr.-Wsch. zebrane zostały odpowiedzi z 6 krajów: Czechy, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja i Ukraina od łącznie 1681 respondentów. Z Polski udział wzięło 370 osób.

(ISBnews)