Payback: 78% Polaków ocenia, że korzysta z internetu w bezpieczny sposób

Warszawa, 18.06.2024 (ISBnews) –  Z internetu codziennie korzysta 97% badanych Polaków, zaś 67% ankietowanych do przeglądania sieci wykorzystuje głównie urządzenia mobilne – smartfony i tablety. Zdecydowana większość Polaków uważa, że korzysta z internetu w sposób bezpieczny (78%) i ma świadomość zagrożeń (85%), wynika z badania Payback Polska.

Z badania dotyczącego zachowań Polek i Polaków w internecie w aspekcie cyberbezpieczeństwa wynika, że jako najpopularniejsze źródło wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci wskazywane są portale ogólnoinformacyjne, z których informacje czerpie 60% Polaków. Na kolejnych miejscach plasują się portale specjalistyczne o tematyce IT (35%), znajomi i rodzina (31%) oraz media społecznościowe (31%), z telewizji (24%), z prasy (20%). 7% ankietowanych wprost przyznało, że nie szuka informacji na temat bezpieczeństwa w internecie. 

Według raportu, internet najczęściej służy nam do robienia zakupów (83%) i pozyskiwania informacji (80%), ale mimo popularności e-sklepów, tylko nieco ponad połowa (52%) Polaków zapoznała się z polityką prywatności odwiedzanych sklepów. Duża grupa osób online korzysta również z usług finansowych (67%), a także śledzi w internecie bieżące wiadomości z Polski i świata (65%). Dla 63% internet potrzebny jest do pracy, do kontaktów z rodziną i znajomymi używa go 61%, do mediów społecznościowych – 61%, do załatwiania spraw urzędowych – 56%, do oglądania filmow i seriali – 46%, do gier – 20%, a do nauki – 19%.

Autorzy raportu wskazali, że wyniki badania zmieniły się po zapytaniu wprost “Czy korzysta Pan/i z bankowości elektronicznej?” i na tak zadane pytanie twierdząco odpowiedziało blisko 92% Polaków. Osoby korzystające z tego typu rozwiązań zostały dodatkowo zapytane o to, jakie środki bezpieczeństwa stosują – najpowszechniejszą metodą zabezpieczenia, stosowaną przez 76% użytkowników, jest nieudostępnianie osobom trzecim swoich haseł dostępu do bankowości elektronicznej. Często stosowane jest również tworzenie silnych haseł (63%), unikanie logowania za pośrednictwem nieznanych urządzeń (62%) oraz wylogowywanie się po zakończeniu operacji (60%), nie korzystanie z bankowości elektronicznej łącząc się przez ogólnodostępne sieci np. w galeriach handlowych (55%). Wśród najmniej popularnych wskazań znalazło się wyłączanie podczas korzystania z przeglądarki innych zakładek, aplikacji i programów (17%) oraz wykorzystanie klawiatury maskującej (16%). Zaledwie 0,5% osób przyznało się do braku stosowania jakichkolwiek dodatkowych zabezpieczeń. 

Na pytanie o stosowane przez Polaków metody dbania o bezpieczeństwo w sieci, bez wskazania jej zastosowania, największą popularnością, z niemal identycznym wynikiem, cieszyło się zachowanie poufności haseł (73%) oraz wykorzystanie oprogramowania antywirusowego (72%). Polscy internauci z dużą nieufnością podchodzą również do linków i załączników pochodzących z nieznanego źródła, których ignorowanie deklaruje 69% osób. Mało powszechną metodą zabezpieczenia pozostaje zmiana fabrycznej konfiguracji rotuera np. poprzez zmianę fabrycznego hasła do panelu konfiguracyjnego oraz wyłączenie możliwości konfigurowania urządzenia z sieci. Podjęcie tego typu działań zadeklarowało 19% użytkowników. Innym rzadko używanym, pomimo możliwości stosunkowo łatwego wdrożenia, rozwiązaniem jest regularne zmienianie haseł dostępu, które deklaruje 28% Polaków, podano także.

Z badania Payback wynika też, że najpowszechniejszą formą zabezpieczenia tabletów i smartphone’ów jest ustawienie kodu PIN lub ustawienie wzoru, który należy narysować w celu odblokowania urządzenia, z którego korzysta 65% respondentów. Niewiele mniej osób (64%) deklaruje, że nie otwiera linków wysyłanych za pośrednictwem wiadomości SMS. Dużą popularnością cieszy się również – automatyczne blokowanie ekranu po określonym czasie (59%), korzystanie z aplikacji pobieranych tylko z oficjalnych źródeł (57%), regularne aktualizacje systemu operacyjnego (55%) oraz posiadanie oprogramowania antywirusowego (54%). 0,9% respondentów przyznało się do braku jakichkolwiek zabezpieczeń.

Badanie przeprowadzono na grupie 404 respondentów w marcu br. 

(ISBnews)