Boeing inwestuje w Polsce w kompetencje inżynieryjne

Otwarcie centrum inżynieryjnego Boeinga

Boeing oficjalnie uruchomił nowy kompleks inżynieryjny w Polsce, znacząco rozszerzając zakres działań w naszym kraju. Inżynierowie w Gdańsku, Rzeszowie i Warszawie skoncentrują się na inżynierii strukturalnej i produkcyjnej, a także inżynierii oprogramowania i systemów, wspierając programy komercyjne, obronne i usługowe firmy.

Inwestycja zakłada stworzenie kilkuset nowych miejsc pracy w Polsce, gdzie Boeing już dziś zatrudnia ponad 1100 osób, które tworzą jeden z najszybciej rosnących zespołów firmy w Europie. Główne biuro inżynieryjne Boeinga w Rzeszowie prowadzi szereg działań obejmujących dziedziny takie jak inżynieria mechaniczna i elektryczna. Zapewnia też bieżące wsparcie klientów. Oddział w Gdańsku, szeroko znany z rozwoju oprogramowania, specjalizuje się w inżynierii systemów i awioniki, opracowując zaawansowane technologie wykorzystywane w niemal wszystkich samolotach Boeinga. Z kolei zespoły w Warszawie koncentrują się na inżynierii produkcji i testowaniu materiałów, ściśle współpracując z Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa.

Wszystkie trzy lokalizacje zapewniają wsparcie inżynieryjne, a także rozwiązania dla szeregu programów komercyjnych i obronnych Boeinga.

„Otwarcie nowego centrum inżynieryjnego w Polsce było dla nas naturalnym krokiem, ponieważ znajduje się tutaj wielu z naszych klientów, ale także partnerów przemysłowych, akademickich i badawczych, w tym ceniony Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. Przede wszystkim jednak, znaleźliśmy tu niezbędne umiejętności potrzebne naszym projektom inżynierskim” – podkreśla Linda Hapgood, wiceprezes Boeinga zarządzająca Boeing Engineering Poland & Ukraine.

Centrum Boeing Engineering Poland jest częścią globalnej strategii firmy. Jej celem jest efektywne wykorzystywanie zasobów Boeinga poprzez tworzenie synergii między istniejącymi lokalizacjami. To właśnie identyfikując właściwe zespoły do realizacji projektów i angażując odpowiednie talenty na całym świecie firma może się skutecznie rozwijać.

„Działając globalnie, zarówno jako firma, ale również i branża, globalnie patrzymy także na rozwój talentów. Chcemy przyciągać najlepszych ludzi z różnych części świata do naszego zespołu. Zespoły inżynieryjne w Polsce wspomogą Boeinga w tworzeniu innowacji. Dzięki nim możemy dalej budować przewagę konkurencyjną, pracując nad szeregiem projektów wspierających obecne i przyszłe programy lotnicze” – powiedział Howard McKenzie, główny inżynier Boeinga i wiceprezes ds. inżynierii, testów i technologii.

Boeing jest obecny w Polsce od 35 lat i nieustannie rozwija swój zespół. Realizowane inwestycje opierają się na wyjątkowo utalentowanej polskiej kadrze pracowniczej i doskonałym systemie uniwersyteckim kształcącym w wielu dziedzinach. Wszystko to, ma kluczowe znaczenie zarówno dla bieżących, jak i przyszłych programów lotniczych.

Oprócz działalności inżynieryjnej, Boeing w Polsce posiada biura Boeing Defense, Space & Security w Warszawie, Boeing Digital Solutions & Analytics w Gdańsku oraz centrum dystrybucyjne Boeing Distribution Services (BDSI) w Rzeszowie. Boeing aktywnie współpracuje z polskimi dostawcami oraz lokalnymi uniwersytetami i ośrodkami badawczymi, wspierając rozwój polskiego przemysłu lotniczego i kosmicznego.