Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał 28 maja w Warszawie umowę zakupu od USA kilkuset pocisków powietrze-ziemia dalekiego zasięgu AGM 158 JASSM-ER. Mają one zasięg 980 km.
Umowa ma wartość 735 mln dolarów. Jak powiedział w trakcie jej podpisywania Władysław Kosiniak-Kamysz, pociski tego typu, ale wcześniejszych wariantów Polska już kupowała w latach 2014 i 2018. Znajdują się one obecnie na wyposażeniu Sił Powietrznych RP. Mogą je przenosić na węzłach podwieszeń zarówno będące obecnie na wyposażeniu maszyny wielozadaniowe F-16 C/D Block 52+, jak i zamówione F-35 Lightning II Block 4.
„To jest największy zakup jak do tej pory. To będzie kilkaset rakiet powietrze-ziemia o zasięgu około tysiąc kilometrów. To nie jest już rozwiązanie i to nie jest zakup o charakterze taktycznym, to jest zakup o charakterze strategicznym. Bardzo dziękuję za to, że dostawy tego sprzętu będą bardzo w krótkim terminie. Już w 2026 roku (trafią do nas – red.) pierwsze dostawy, które znajdą się na wyposażeniu polskiej armii. Z tego elementu sensorycznego, jakim jest „Barbara” przechodzimy do efektorów, jakim są rakiety powietrze-ziemia dalekiego zasięgu. To jest trwały nasz sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Potwierdzamy go po raz kolejny” – dodał szef MON, dziękując także obecnemu przy ceremonii podpisania ambasadorowi USA w Polsce, Markowi Brzezinskiemu, za „niezłomne wsparcie dla Rzeczypospolitej, za to, że jest zawsze z nami obecny, że nadzoruje i promuje możliwości zakupowe dla wojska polskiego ze strony amerykańskiej”.
Według przelicznika cenowego z 2021 roku Polska zakupiła około 450 JASSM-ER.
AGM 158 JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) jest, jak sama nazwa wskazuje, bronią klasy stand-off, czyli mogącą być wystrzeliwaną z obszaru poza zasięgiem artylerii przeciwlotniczej nieprzyjaciela. Ten pocisk manewrujący, napędzany silnikiem turbowentylatorowym, ma długość 4,27 metra, waży nieco ponad tonę, z czego 450 kg wynosi masa głowicy bojowej. Wersja o wydłużonym zasięgu JASSM-ER (extender range) jest używana od 2014 roku. AGM 158 JASSM-ER służy do ataków na wrogie stanowiska dowodzenia, garnizony, bazy lotnicze, infrastrukturę krytyczną, systemy obrony powietrznej. Głowica może zostać wyposażona w amunicję kasetową. W 2022 roku pociski te były próbnie odpalane z polskich C-130E Hercules na poligonie w Norwegii w trakcie ćwiczeń NATO.