USA, Hiszpania i Japonia celem podróży turystycznych i biznesowych

W światowym rankingu turystyki i podróży biznesowych Travel & Tourism Development Index 2024 (TTDI) przygotowanym przez World Economic Forum, pierwsze miejsce zajęły USA, drugie – Hiszpania, trzecie Japonia.

W raporcie sklasyfikowano 119 krajów i regionów świata. Według raportu ze względu na obecność światowych korporacji i jako centrum biznesowe USA wyprzedziły wszystkich potencjalnych współzawodników, z kolei Hiszpania pobiła konkurentów na głowę zasobami kulturowymi, jak stanowiska archeologiczne, zabytki i obiekty rozrywkowe. Jednak najbardziej zrównoważoną ofertą dysponowała Japonia, która zdobyła trzecie miejsce uzyskując wysokie noty za zasoby naturalne (m.in. krajobrazy, zachowane stanowiska dzikiej przyrody) i kulturowe oraz infrastrukturę transportową, zwłaszcza naziemną ze względu na sieć drogową i kolejową oraz porty, gdzie uzyskała 4 miejsce na świecie. Japonia zarazem była najwyżej notowanym krajem w regionie Azji i Pacyfiku, poza nią Chiny znalazły się na ósmym miejscu, Singapur na 13., a Korea Południowa na 14.

Hiszpania wyprzedziła jednak Japonię pod względem konkurencyjności cenowej, infrastruktury i usług turystycznych, mimo iż Japończycy zdecydowanie pokonali Hiszpanów pod względem infrastruktury naukowo-biznesowej posiadając sporo prestiżowych szkół wyższych i uniwersytetów oraz jako kraj, w którym siedziby ma spora liczba największych światowych korporacji.

Pierwszej dziesiątce raportu poza USA, Hiszpanią i Japonią znalazły się Francja, Australia, Niemcy, Wlk.Brytania, Chiny, Włochy i Szwajcaria. Polska z wynikiem 4.40 punktów znalazła się na 27 miejscu.

Największe postępy zrobiły jednak kraje rozwijające się – w 52 z nich na 71 sklasyfikowanych odnotowano poprawę w stosunku do 2019 roku. Chiny ugruntowały swoją pozycję w pierwszej dziesiątce. Indonezja, Brazylia i Turcja, jako kierunki podróży i turystyki, dołączyły do Chin w górnym kwartylu rankingów. Inaczej, ponad 70% krajów, które poprawiły swoje wyniki od 2019 r., stanowią gospodarki o dochodach od niskich do wyższych średnich, a Bliski Wschód oraz Afryka Północna i Afryka Subsaharyjska należą do regionów, w których nastąpiła widoczna poprawa. Z kolei na liście 10 gospodarek charakteryzujących się największą zmianą in plus w regionie od 2019 roku znalazły się  Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Ogólnie od 2019 r. 71 ze 119 gospodarek znajdujących się w rankingu poprawiło swoje wyniki. Jednak ożywienie po pandemii było niewielkie – średni wynik indeksu TTDI jest zaledwie o 0,7% wyższy od poziomu sprzed pandemii.