Mennica Skarbowa: Cena srebra oscyluje wokół 28 USD za uncję i jeszcze znacząco wzrośnie

Warszawa, 13.05.2024 (ISBnews) – Ceny srebra osiągają obecnie najwyższy poziom od trzech lat – koszt zakupu tego metalu w ostatnich dniach oscyluje wokół 28 USD za uncję. W najbliższych miesiącach prawdopodobnie zaobserwujemy globalnie zwiększony popyt na srebro, co przełoży się na znaczący wzrost ceny, ocenia Mennica Skarbowa.

“Obecnie koszt zakupu uncji tego metalu wynosi około 28 USD, lecz w najbliższych miesiącach może być znacznie wyższy. Powód to względy mikro i makroekonomiczne” – czytamy w komunikacie.

W najbliższych miesiącach prawdopodobnie zaobserwujemy globalnie zwiększony popyt na srebro, co przełoży się na cenę i dostępność kruszcu. Przypuszczenie to potwierdza raport opublikowany przez Silver Institute, który prognozuje, że tym roku światowe zapotrzebowanie na srebro wyniesie 1,2 mld uncji. Jeśli te dane się potwierdzą, będzie to oznaczało drugi najwyższy wynik w historii, wskazano.

Cena srebra w najbliższych miesiącach będzie rosła ze względu na jego szerokie zastosowanie w przemyśle (np. energetyce odnawialnej, elektronice czy medycynie), jubilerstwie oraz z powodu coraz większej popularności srebra jako produktu inwestycyjnego. Również inni eksperci wskazują na możliwy rajd cenowy srebra w najbliższych miesiącach, np. London Stock Exchange Group zauważa, że w tym roku może pęknąć nieosiągnięta od ponad 10-ciu lat granica 30 USD za uncję.

“W Mennicy Skarbowej dostrzegamy zwiększone zainteresowanie wśród klientów poszukujących odpowiednich dla siebie produktów ze srebra. Warto podkreślić, że jest to towar, który może przynieść w dłuższej perspektywie czasu znacznie szybszą i znacznie wyższą stopę zwrotu. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się monety o małej gramaturze. Są one atrakcyjne dla kupujących, przede wszystkim z powodu ceny (ok. 140 zł), dzięki czemu w zasadzie każdy może sobie na taki zakup pozwolić” – powiedział dyrektor zarządzający ds. sprzedaży w Mennicy Skarbowej Adam Stroniawski, cytowany w komunikacie.

Jak wskazano w materiale, Polska posiada znaczne złoża srebra. Państwowa Służba Geologiczna podawała w 2022 roku, że zasoby bilansowe złóż tego kruszcu w Polsce wynoszą około 166 tys. ton. Z kolei najnowsze dane udostępnione przez United States Geological Survey (USGS) w raporcie “Mineral Commodity Summaries 2024” wskazują, że rezerwy srebra w naszym kraju szacowane są na 63 tys. ton, co plasuje Polskę na piątym miejscu światowej listy posiadaczy tego surowca. Większe złoża srebra występują tylko w: Peru, Australii, Rosji i Chinach.

“Polska ma potencjał, aby stać się potentatem w wydobyciu srebra. W 2023 roku w naszym kraju wydobyto 1,3 tys. ton srebra, co uplasowało Polskę na piątym miejscu na świecie. Zasoby surowca, które posiadamy, dają nam wyjątkową szansę na umocnienie naszej pozycji na światowym rynku surowców. Jednakże, aby osiągnąć ten cel, konieczne będzie odpowiednie inwestowanie w infrastrukturę i nowoczesne technologie wydobywcze” – zauważa dyrektor w Mennicy Skarbowej.

“Analizując możliwość wydobycia srebra w Polsce należy podkreślić także, że proces ten do łatwych nie należy. Potrzebna jest odpowiednia infrastruktura techniczna, kopalnie, technologie odkrywkowe i głębinowe. Do tego trzeba też się odpowiednio przygotować. Mamy skarb, ale musimy do niego dotrzeć, wydobyć i oczyścić. Z pewnością zajmie to trochę czasu, ponieważ są to pokłady bardzo rozdrobnione, zdekoncentrowane. Samorodki srebra wykopuje się na wiele etapów. To proces bardzo czasochłonny, można nawet powiedzieć, że wręcz o charakterze poszukiwawczym” – podsumował.

W Polsce srebro jest eksplorowane głównie w kopalniach: w Lubinie, Polkowicach oraz Głogowie, gdzie jest wydobywane jako produkt uboczny wraz z miedzią.

Mennica Skarbowa to największy dealer złota inwestycyjnego i innych metali szlachetnych w Polsce, notowany na NewConnect. Głównym obszarem działalności spółki jest sprzedaż złota inwestycyjnego (sztabek i monet bulionowych), a także innych metali szlachetnych oraz biżuterii.

(ISBnews)