S&P: Deficyt ‘general government’ Polski wyniesie 5,1% PKB w 2024 r., 4,3% PKB w 2025 r.

Warszawa, 10.05.2024 (ISBnews) – Polska odnotuje deficyt w sektorze rządowym i samorządowym (tzw. general government) w wysokości 5,1% PKB w 2024 r., 4,3% PKB w 2025 r. oraz po 3,6% PKB w 2026 i 2027 r. (wobec -5,1% PKB w ub.r.), prognozuje S&P Global Ratings.

“Prognozujemy, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2024 r. nieznacznie przekroczy 5% PKB, podobnie jak w ubiegłym roku. Rząd znacznie podniósł wynagrodzenia w sektorze publicznym, średnio o 20%, dążąc do realizacji obietnic wyborczych. Ten i inne wzrosty wydatków, oprócz rosnących wydatków na odsetki, emerytury, a przede wszystkim na obronę, utrzymają presję fiskalną na wysokim poziomie w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat; rząd zobowiązał się do zwiększenia wydatków na obronę do ponad 3% PKB” – czytamy w komunikacie.

“Po wyborach prezydenckich w 2025 r. przewidujemy, że mogą nastąpić dalsze kroki w kierunku konsolidacji, choć prawdopodobnie stopniowo, co doprowadzi do zmniejszenia deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych do 3,6% PKB do 2027 r.” – czytamy dalej.

Czynniki wspierające tę dynamikę fiskalną obejmują decyzję rządu o nieindeksowaniu niektórych świadczeń socjalnych (takich jak program świadczeń na dzieci), a także dotychczasowe osiągnięcia Polski w zakresie osiągania lepszych wyników budżetowych, wskazała agencja.

“Rozumiemy również, że najbardziej kosztowna obietnica wyborcza – podwojenie progu dochodu wolnego od podatku – może być wprowadzana bardziej stopniowo lub dostosowana do sytuacji fiskalnej. Ponadto uważamy, że unijne zasady fiskalne, zbliżająca się procedura nadmiernego deficytu i percepcja inwestorów będą nadal wpływać na politykę fiskalną” – napisano także.

S&P prognozuje, że dług netto sektora instytucji rządowych i samorządowych wzrośnie do 50% PKB w 2027 r. z 44% w 2023 r., co nadal – jak ocenia agencja – jest stosunkowo umiarkowanym poziomom w porównaniu globalnym.

“Co więcej, Polska ma korzystny profil długu publicznego, ze średnim okresem spłaty zadłużenia skarbu państwa wynoszącym ponad pięć lat i zadłużeniem denominowanym w walutach obcych na stosunkowo skromnym poziomie 23% całości” – podsumowano.

(ISBnews)