LPP rozszerzy współpracę z Use Waste w zakresie technologii recyklingu odpadów tekstylnych

Warszawa, 06.05.2024 (ISBnews) – LPP kontynuuje prace nad technologią recyklingu odzieży i zdecydowało o rozszerzeniu współpracy ze startupem Use Waste oraz rozpoczęciu prac nad recyklingiem mieszanek materiałowych, podała spółka. Celem jest opracowanie ulepszonej technologii pozwalającej na selektywne oddzielenie poszczególnych frakcji z mieszanek materiałowych.

Rozwój projektu to szansa na wypracowanie, a następnie wprowadzenie na skalę komercyjną efektywnego sposobu recyklingu nie tylko mieszanych materiałów zawierających np. połączenie poliestru z bawełną, wełną, poliamidem, elastanem czy też wiskozą. To również odpowiedź na konieczność zagospodarowania niejednorodnych frakcji powstających w procesie recyklingu tkanin monomateriałowych wykonanych z poliestru, np. nici, podano.

W ramach zawartej w 2022 r. umowy i współpracy pomiędzy LPP, a polskim start-upem Use Waste, polscy naukowcy koncentrowali się dotychczas na opracowaniu skutecznej i skalowanej metody odzyskiwania włókien poliestrowych z używanej odzieży i wykorzystywania ich do produkcji nowych tkanin wykonanych wyłącznie z surowców pochodzących z recyklingu. Zakończony sukcesem etap laboratoryjny pierwszej fazy projektu skłonił polską spółkę do rozszerzenia poszukiwań o mieszanki materiałowe. Celem jest opracowanie technologii, która pozwoli na rozdzielenie włókien z najczęściej stosowanych w branży tekstylnej materiałów na frakcje i wyodrębnienie z nich surowca, który zgodnie z ideą textile-to-textile stanie się zasobem, nie odpadem, podkreślono.

“Obecnie na rynku prowadzonych jest wiele projektów, których celem jest jak najszybsze upowszechnienie wykorzystania odpadów tekstylnych do produkcji ubrań zgodnie z ideą textile-to-textile. Biorąc pod uwagę, jak dużym wyzwaniem dla branży nadal pozostają używane ubrania trafiające na składowiska, każda nowa technologia, która pozwoli ograniczać to zjawisko, jest na wagę złota. Należy jednak pamiętać, że większość z nich w pierwszej kolejności dotyczy recyklingu monomateriałów, a jak się okazuje, to właśnie mieszanki materiałowe są częstym, bo mającym wiele zalet, rozwiązaniem stosowanym w branży tekstylnej” – dodała ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju w LPP Ewa Janczukowicz-Cichosz.

Łączenie włókien np. naturalnych z syntetycznymi jest powszechnie i chętnie stosowanym rozwiązaniem na rynku odzieżowym. Umożliwia ono np. połączenie komfortu termicznego dzięki włóknom naturalnym z wygodą i rozciągliwością materiału uzyskiwaną dzięki włóknom syntetycznym. Nierzadko włókna syntetyczne poprawiają też trwałość i odporność ubrania. Tego typu mieszanki stanowią jednak wyzwanie dla procesu recyklingu, wyjaśniono.

“To co z jednej strony jest zaletą w czasie użytkowania produktów, po które też chętnie sięgają klienci, na etapie recyklingu staje się dużym wyzwaniem. Dlatego wykorzystując obserwacje z pierwszego etapu prac badawczych, postanowiliśmy rozszerzyć naszą współpracę z Use Waste i rozpocząć badania nad odzyskiem przędzy z mieszanek materiałowych. Jesteśmy przekonani, że taka technologia wypełni lukę rynkową, zwiększając dostęp do surowców pochodzących z recyklingu textile-to-textile. Docelowo pozwoli to na zamknięcie obiegu tekstyliów i ograniczenie wykorzystania surowców pierwotnych, wspierając tym samym wdrożenie zasad ekoprojektowania” – powiedziała też Janczukowicz-Cichosz.

LPP zarządza markami modowymi Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay. Spółka jest notowana na GPW w Warszawie od 2001 roku; wchodzi w skład indeksu WIG20. W roku obrotowym 2023/2024 (luty 2023 – styczeń 2024) spółka miała 17,4 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)