Syntetyczny rzut oka na makro, rynki i fundusze

Jak oceniamy niezwykle dynamiczną ostatnio sytuację na świecie i co z tego wynika dla funduszy? Przedstawione scenariusze bazują na aktualnych warunkach rynkowych i nie są dokładnym wskaźnikiem. Uzyskany wynik zależeć będzie od funkcjonowania rynku i okresu posiadania inwestycji.

Perspektywa utrzymania restrykcyjnej polityki pieniężnej w Polsce w kolejnych kwartałach sprzyjać powinna naszym funduszom dłużnym krótkoterminowym (Pekao Spokojna Inwestycja, Pekao Konserwatywny, Pekao Konserwatywny Plus). Tak jak oczekiwaliśmy, to czas na generowanie dochodu z tego segmentu.

Odsuwanie w czasie perspektywy obniżania stóp procentowych w USA stwarza jeszcze korzystniejszą niż wcześniej sytuację dla inwestującego w amerykańskie bony skarbowe i krótkoterminowe obligacje subfunduszu Pekao Dochodu USD. Skorzysta on z narracji „higher for longer”.

Przejściowo osiągnięty dołek inflacyjny w Polsce i perspektywa umiarkowanego wzrostu inflacji w kolejnych kwartałach, przy jednoczesnym utrzymywaniu stóp procentowych NBP – były przyczyną obserwowanych w bieżącym roku wahań (zmienności) na rynku polskich obligacji długoterminowych. Pretekstem do ostatnio obserwowanej mocnej korekty u nas były zaburzenia na globalnych rynkach obligacji wywołane bardzo mocną zmianą oczekiwań co do tempa i skali obniżek stóp w USA. Tak wygenerowane wahania i spadki cen obligacji długoterminowych sprawiły, iż krótkoterminowe wyniki subfunduszy w nie lokujące uległy pogorszeniu (Pekao Obligacji Plus, Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja FIO, Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja 2, Pekao Dłużny Aktywny). Pozytywnie oceniamy jednak perspektywy tego segmentu rynku w drugim półroczu br.

Mimo sporych wahań nastrojów zdecydowanie podtrzymujemy naszą opinię o relatywnej atrakcyjności wybranych segmentów i spółek polskiego rynku akcji. W dłuższej perspektywie sprzyjać mu powinno oczekiwane ożywienie gospodarcze w Polsce, na które nadzieję potwierdzają analizy kolejnych renomowanych instytucji. I tak np. jesteśmy tuż po ogłoszeniu podwyższenia prognoz tempa wzrostu polskiego PKB przez MFW/IMF. To wszystko powinno wg nas działać korzystnie na portfele naszych subfunduszy inwestujących na polskim rynku akcji (np. Pekao Akcji – Aktywna Selekcja, Pekao Dynamicznych Spółek, komponenty akcyjne w Pekao Stabilnego Wzrostu i Pekao Zrównoważony).

Mimo istotnej poprawy prognoz wzrostu gospodarczego w USA i umiarkowanie optymistycznego wydźwięku nowych analiz globalnych (np. MFW/IMF) utrzymujemy ostrożne lub lekko negatywne podejście do zagranicznych rynków akcji. Relatywnie wysokie wyceny i niezwykle wyśrubowane oczekiwania wobec spółek np. amerykańskich, przy jednocześnie utrzymujących się wysokich stopach procentowych (kosztach finansowania i refinansowania), mogą być poważnym wyzwaniem i prowokować korekty.

Jeśli kontynuowane będą zabiegi władz chińskich o wsparcie koniunktury gospodarczej i przywrócenie osłabionego zaufania globalnych inwestorów do tamtejszych rynków akcji, to stworzy to szanse dla naszego subfunduszu Pekao Dochodu i Wzrostu Rynku Chińskiego. Uważamy, że wraz z zakończeniem gwałtownych procesów deflacyjnych i przy założeniu poprawy koniunktury w Chinach – wzrastać może potencjał rynków surowcowych. To z kolei może okazać się sprzyjające dla subfunduszu Pekao Surowców i Energii.

Łukasz Kwiecień, Pekao TFI