Dane e-sprzedawców trafią do fiskusa

Projekt ustawy implementującej unijną dyrektywę DAC7 zakłada, że wszystkie platformy e-commerce jak Allegro, Amazon czy OLX będą gromadziły i przekazywały organom skarbowym dane o osobach prowadzących na nich sprzedaż.

Powiadamianie będzie obowiązkowe jeśli dana osoba lub firma przekroczy roczny limit transakcyjny, wynoszący do 30 transakcji na jednej platformie, przekraczając łączną sumę ponad 2000 euro. Dane klientów transakcji nie będą raportowane, ważny jest jedynie sam fakt sprzedaży. Nowe regulacje weszłyby w życie od 1 lipca 2024 roku, z tym że ustawa działałaby wstecz – platformy złożyłyby raporty o największych sprzedawcach do Krajowej Administracji Skarbowej także za rok 2023 i I półrocze 2024 roku. Natomiast tryb przesyłania sprawozdań w momencie wejścia regulacji w życie byłby coroczny.

Poza koniecznością dostosowania polskiego prawa do wymogów UE, resort finansów przytacza także inne uzasadnienie wprowadzenia nowych przepisów: przywrócenie równej konkurencji ponieważ obecnie nie będzie premiowania, jakim było uchylanie się od płacenia podatków przez całkowite „przeniesienie biznesu do Sieci” i to często poza Polskę.

Nowe regulacje mają dotyczyć internetowych platform e-handlu, platform rezerwacji noclegów, najmu środków transportu i zamawiania przejazdów. Według regulacji DAC7 polscy sprzedawcy działający tylko na zagranicznych platformach e-commerce  także będą rozliczani przed polskim fiskusem ponieważ organa podatkowe państw Unii Europejskiej będą wymieniały między sobą dane.