Polski startup wybuduje zakład recyklingu paneli PV

Panele fotowoltaiczne

Polski startup 2loopTech uruchomi w II kw. 2024 roku w Łodzi zakład recyklingu urządzeń wykorzystywanych w energetyce OZE. Technologia w nim zastosowana jest innowacyjna i opracowana w Polsce. Firma chce także działać poza granicami naszego kraju.

2loopTech i Akademia Górniczo-Hutnicza opracowały technologię recyklingu paneli fotowoltaicznych, pozwalającą na odzyskiwanie niemal 100% surowców ze zużytych paneli. W Łodzi powstanie zakład recyklingu, w którym docelowo ma być przerabiane 100 tys. paneli rocznie. Decyzja środowiskowa pozwala na przerób 2000 ton paneli. W II kw. 2024 planowany jest montaż linii do recyklingu i rozruch testowy, zaś osiągnięcie pełnej wydajności planowane jest na IV kw. 2024. Po dodaniu rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję firma będzie się starać o zezwolenie na przerób do 8000 ton paneli.

Jak stwierdza Maciej Tora, prezes 2loopTech, łódzki zakład będzie pierwszą w Polsce tego typu inwestycją, zakładem dedykowanym i w pełni zorganizowanym pod kątem całościowego recyklingu paneli PV. W ten sposób zostaną zaspokojone w dużej mierze potrzeby krajowego rynku, jednak firma chce wyjść poza Polskę. Jak stwierdza wiceprezes 2loopTech Piotr Szmidt, zapotrzebowanie na przerób paneli rośnie dynamicznie w całej Europie a zakład w Łodzi może poddawać recyklingowi także panele z Niemiec i Republiki Czeskiej. Ponadto konieczne będzie dostosowanie technologii do nowej generacji paneli dopiero wprowadzanych na rynek.

Według raportu Research&Markets, wartość rynku recyklingu zużytych paneli fotowoltaicznych sięga 50 mld dolarów, przy wskaźniku CAGR wynoszącym w ciągu kilku następnych lat 19%. Obecnie 95% zainstalowanych na świecie paneli PV jest wykonanych z krzemu krystalicznego z ogniwami z półprzewodników krzemowych. Ponadto w procesie recyklingu odzyskiwane są aluminium, szkło czy srebro, szybko znajdujące nabywców.