Chiny: Zakaz stosowania CPU Intela i AMD w komputerach rządowych

Chiny zaczynają wycofywanie amerykańskich procesorów Intel i AMD z rządowych PC i serwerów. Trwają naciski, by poza instytucjami rządowymi także uniwersytety i instytuty naukowe zrezygnowały z komputerów wyposażonych w procesory tych firm. Chińskie komputery i serwery mają także działać pod kontrolą „krajowych systemów operacyjnych”, zwykle przystosowanych dystrybucji Linuksa, a nie Microsoft Windows.

Chiny wprowadziły wytyczne dotyczące wycofywania amerykańskich mikroprocesorów firmy Intel i AMD w serwerach i komputerach produkowanych w tym kraju, przeznaczonych dla instytucji rządowych i państwowych. Także z komputerów i serwerów ma zniknąć Microsoft Windows oraz „zachodnie bazy danych” na rzecz chińskich, lokalnych.

Według Financial Times regulacje te obejmą wszystkie instytucje powyżej szczebla gminnego, którym w trakcie zakupów polecono uwzględniać „bezpieczeństwo i niezawodność” procesorów i systemów operacyjnych według specjalnej listy.

Jak stwierdza AFP, w końcu grudnia chińskie ministerstwo przemysłu wydało dokument, w którym określono na trzech osobnych listach „bezpieczeństwo i niezawodność” procesorów, systemów operacyjnych i scentralizowanych baz danych. Lista jest ważna 3 lata od daty publikacji. Wszystkie  znajdujące się na niej komponenty sprzętowe i oprogramowania pochodzą od firm chińskich przy czym zdecydowana większość – od firm państwowych.

Jak stwierdzili analitycy zapytywani przez Reutersa, działania rządu chińskiego mogą „znacząco obniżyć zyski producentów chipów” ponieważ Chiny były największym rynkiem Intela w 2023 roku i są odpowiedzialne za 27% jego przychodów. W przypadku AMD jest to 15%. Microsoft nie wyodrębnia swoich przychodów z Chin.

„Całkowite zaprzestanie zakupów procesorów Intel i AMD przez rząd Chin może mieć jednocyfrowy wpływ na przychody” – stwierdził jednak analityk Bernstein Stacy Rasgon prognozując, że w przypadku Intela może chodzić o kwotę rzędu do 1,5 mld dolarów, a w przypadku AMD „kilkaset milionów dolarów”.

 Jak dodał jednak, Intel może odczuć większy spadek zysków – od średnich jednocyfrowych do niskich dwucyfrowych „biorąc pod uwagę większą ekspozycję i problemy pogorszenia się struktury kosztów”.

Problemy na rynku chińskim ma także Apple – jeszcze w grudniu 2023 r. Bloomberg News poinformował, że chińskie agencje rządowe i firmy wspierane przez państwo poprosiły swoich pracowników, aby nie zabierali iPhone’ów do pracy. Obecnie zaś szykuje się zakaz ich kupna dla agend rządowych, instytucji rządowych i samorządowych – podobny do tego, jaki dotyczy komputerów PC i serwerów.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że procesory znajdujące się na płytach głównych chińskich komputerów będą pochodziły od takich producentów jak Loongson. Najnowszy procesor tej firmy 3A6000, mający cechy zarówno architektur RISC-V, jak i MIPS, został wyposażony w 4 rdzenie, obsługę 8 wątków sprzętowych i pracuje w zakresach od 2,0 GHz do 2,5 GHz. Wytworzono go w technologii 12/14 nm, zaś jego najsilniejszą odmianę można porównać  z Intel Core i3-10100 2,5 GHz, to oznacza przynajmniej kilkuletnie zapóźnienie w stosunku do rozwiązań zachodnich.

Gorzej z systemami operacyjnymi. Chiny nigdy nie dorobiły się własnego odpowiednika Windows zaś stworzona dekadę temu lokalna odmiana Linux Debian do użytku rządowego – Linux Red Flag miała mało zalet pierwowzoru za to wiele wad: była powolna, zasobożerna i łatwo „zamulała” system, a jej obsługa była dla nieobeznanego z informatyką użytkownika dość trudna.