CBRE: W budowie jest 2,8 mln m2 nowej przestrzeni magazynowej

Warszawa, 20.03.2024 (ISBnews) – Na rynku przemysłowym i logistycznym widać coraz większą równowagę pomiędzy zapotrzebowaniem na powierzchnię, a nowymi inwestycjami. Obecnie w budowie jest 2,8 mln m2 nowej przestrzeni (spadek o 18% wobec 2022 r.), z czego połowa powstaje spekulacyjnie, wynika z raportu CBRE. W 2023 r. wynajęto 5,7 mln m2, a odsetek wolnych powierzchni normuje się na poziomie 6-8% i w efekcie stabilizują się czynsze.

Według raportu “Market Outlook 2024” całkowite zasoby powierzchni przemysłowo-logistycznej na koniec 2023 r. były o 11% wyższe r/r i wyniosły 31 mln m2. W tym okresie do użytku oddano 3,7 mln m2 i był to drugi najwyższy wynik w historii. Najwięcej takiej przestrzeni przybyło w Regionie Warszawskim (618 tys. m2) oraz Katowicach (599 tys. m2). Z kolei największą inwestycją okazał się obiekt Panattoni BTS Zalando Bydgoszcz o powierzchni 146 tys. m2. Popyt na magazyny w 2023 r. wyniósł 5,7 mln m2 powierzchni i był to trzeci najwyższy wynik w historii, pomimo spadku o 15%. w porównaniu do 2022 roku.

“Niezależnie od zawirowań gospodarczych, rynek magazynowy w Polsce pozostawał stabilny. Mimo to w latach 2017-2022 mieliśmy do czynienia z nadwyżką popytu nad podażą, co w 2023 roku uległo zmianie i pojawiły się pierwsze oznaki nadpodaży. Obecnie widzimy, że rynek zaczyna osiągać coraz lepszą równowagę pomiędzy dostępnością powierzchni, a zapotrzebowaniem na nią, na co wskazuje m.in. stan pustostanów normujący się na zdrowym poziomie 6-8%. Stabilizują się również koszty finansowania inwestycji i budowy. W związku z tym w najbliższej przyszłości nie powinniśmy spodziewać się skokowych zmian w wysokości czynszów, które obecnie wynoszą do 7,25 euro za mkw. za miesiąc w mieście Warszawa oraz od 3,9 do 5,4 euro w pozostałych regionach kraju. Trzeba jednak pamiętać, że mimo obecnej stabilizacji na horyzoncie wciąż pojawiają się bardzo duże transakcje, które będą napędzać popyt” – powiedział dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych w CBRE Michał Śniadała, cytowany w komunikacie.

W budowie jest obecnie 2,8 mln m2 powierzchni przemysłowo-logistycznej, z czego połowa to inwestycje spekulacyjne – to o 40% wyższy wynik niż na koniec 2020 roku i o 18% niższy w porównaniu do końcówki 2022 roku. Liderem pod względem powstającej przestrzeni jest Wrocław, gdzie buduje się jej 775,3 tys. m2, a więc 28% wszystkich realizacji w Polsce, podano.

“Polska pozostaje jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla działalności przemysłowej i logistycznej w Europie. Cały czas obserwujemy rozwój firm obecnych na rynku, poszerzanie ich łańcuchów dostaw, a także pojawianie się nowych graczy. Zapotrzebowanie na powierzchnię przemysłowo-logistyczną będą generować zarówno firmy produkcyjne, jak i z sektora handlu internetowego. W odróżnieniu od innych rynków regionu, w Polsce cały czas mają miejsce transakcje branży e-commerce” – powiedział Śniadała.

(ISBnews)