Personnel Service: 37% firm zwolniło min. 1 osobę przez robotyzację lub AI w ostatnim roku

Warszawa, 19.03.2024 (ISBnews) – Ponad 1/3 firm (37%) zwolniła co najmniej jedną osobę po wdrożeniu robotyzacji lub sztucznej inteligencji w ostatnim roku, wynika z “Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service.

“Niemal połowa firm uważa, że automatyzacja lub AI wdrożone w firmie zmniejszą poziom zatrudnienia. Twierdzi tak 48% pracodawców – o 8 pkt proc. mniej niż w 2023 roku. To oznacza, że pracodawcy, którzy planują coraz więcej rekrutacji, na razie nie widzą rosnącego zagrożenia dla pracowników. Fakty mówią jednak co innego. Roboty i AI już teraz zabierają ludziom pracę. W sumie 37% firm zwolniło co najmniej jedną osobę po wdrożeniu robotyzacji lub sztucznej inteligencji w ostatnim roku. W listopadzie 2023 roku takiej odpowiedzi udzieliło 30% firm, co pokazuje, że ten odsetek rośnie i to w całkiem szybkim tempie” – czytamy w raporcie.

Z badania wynika, że 24% firm wdraża AI i automatyzację, 22% planuje w niedalekiej przyszłości, 27% nie wyklucza w przyszłości. Wśród tych firm, które obecnie wdrażają AI i automatyzację dominują największe przedsiębiorstwa – 32% wobec 20% firm średnich i 19% małych firm.

“Przedsiębiorcy ze względu na to, że wciąż najbardziej boją się inflacji, pilnują wydatków i kosztorysu. Mimo to 22% firm planuje działania związane z automatyzacją w niedalekiej przyszłości. Tutaj wyróżnia się branża TSL, w której aż 41% firm wskazuje na konieczność wdrażania automatyzacji w niedalekiej przyszłości oraz handel (37%). Więcej niż co czwarty przedsiębiorca (27%) na razie nie planuje działań związanych z automatyzacją lub robotyzacją, ale nie wyklucza, że pojawią się w przyszłości. Sceptyków automatyzacji jest 16% wśród przedsiębiorców – to firmy, które nie wdrażają aktualnie i nie planują wdrażać automatyzacji w przyszłości” – czytamy w raporcie.

W obliczu rosnących możliwości wdrażania automatyzacji i AI szkolenia z zakresu obsługi nowych systemów i maszyn planuje 49% firm, o 2 pkt proc. więcej r/r.

Co trzeci pracodawca (31%) przekwalifikuje osoby, którym robot zabierze pracę, a co ósma (13%) na razie nie planuje takich działań, ale nie wyklucza, że w przyszłości konieczne będą szkolenia dla pracowników lub ich przekwalifikowanie, podano także.

“Zupełny brak przygotowania kadry na wdrożenie automatyzacji lub robotyzacji zakłada tylko 3% firm, tyle samo co rok temu” – podsumowano.

Badanie pracowników i pracodawców w Polsce przeprowadzono na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI (Camputer-Assister Web Interview). Pracodawcy: Próba ogólnopolska wynosząca N=329 firm (przedsiębiorstwa małe zatrudniające do 10 osób, przedsiębiorstwa średnie zatrudniające od 10 do 49 osób oraz przedsiębiorstwa duże zatrudniające od 50 do 249 osób). Badanie realizowane w dniach 29 stycznia-8 lutego 2024 roku.

(ISBnews)