ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
piątek, 26 czerwca, 2026
ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
Strona główna SAMORZĄDY Granty na cyberbezpieczeństwo dla samorządów

Granty na cyberbezpieczeństwo dla samorządów

Rozpoczęło się podpisywanie umów na dofinansowywanie samorządów w ramach programu Cyberbezpieczny Samorząd. Program wartości 1,5 mld zł obejmie 2000 podmiotów.

Realizowany przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa wspólnie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK i finansowany w ramach programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 program Cyberbezpieczny Samorząd obejmie wszystkie jednostki samorządu terytorialnego, w tym gminy i powiaty. O dotację ubiegało się 2517 z 2807 jednostek, czyli ok. 90% uprawnionych. Były to urzędy gmin (2202), starostwa powiatowe (300), urzędy marszałkowskie (15) oraz jednostki organizacyjne samorządów gmin, powiatów i województw. Otrzymało je 2243 z nich.

Każdy z ponad 2000 samorządów uwzględnionych w programie otrzyma do 850 tys. zł na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa: budowę infrastruktury, zakup oprogramowanie, stworzenie stanowisk pracy dla specjalistów. Okres inwestycji wynosi 2 lata.

Wnioski na dofinansowanie składane były do 14 grudnia 2023 r. Według Ministerstwa Cyfryzacji dotacje można było przeznaczyć na inwestycje w trzech obszarach istotnych dla cyberbezpieczeństwa:

– obszarze technicznym obejmującym infrastrukturę sprzętową i programową oraz usługi wdrożeniowe (łączna wartość dofinansowania 1,2 mld zł)

– obszarze organizacyjnym o wartości 183 mln zł obejmującym audyty, certyfikację, procedury bezpieczeństwa, zarządzanie bezpieczeństwem informacji

– obszarze kompetencyjnym wartości 105 mln zł obejmującym szkolenia pracowników

Inwestycje umożliwią zaktualizowanie procedur bezpieczeństwa, poprawę ochrony danych, zwiększenie odporności na ataki, poprawnie dostępności usług oraz audytowanie sieci powiatów, gmin i innych jednostek samorządu terytorialnego

Czas realizacji grantu z dotacji wynosi 24 miesiące od dnia wejścia w życie umowy, ale nie dłużej niż do 30 czerwca 2026 r. Dofinansowanie wypłacane ma być w trzech transzach, przy czym pierwsza wyniesie 30% zaś ostatnia – 40%. Wsparcie w projektach zapewni NASK i resort cyfryzacji.