Rada UE przyjęła 13. pakiet sankcji wobec Rosji dot. dostępu do technologii wojskowych

Warszawa, 23.02.2024 (ISBnews) – Rada UE przyjęła 13. pakiet sankcji wobec Rosji. Koncentruje się na dalszym ograniczaniu dostępu Rosji do technologii wojskowych, podała Komisja Europejska.

“Komisja z zadowoleniem przyjmuje przyjęcie przez Radę 13. pakietu sankcji wobec Rosji. Dwa lata po brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę wsparcie UE dla Ukrainy i jej mieszkańców pozostaje niezmienne. Europa jest zjednoczona i zdeterminowana, by nadal bronić swoich wartości i podstawowych zasad” – czytamy w komunikacie.

“Pakiet ten koncentruje się na dalszym ograniczaniu dostępu Rosji do technologii wojskowych, takich jak drony, oraz na umieszczaniu na liście dodatkowych firm i osób zaangażowanych w rosyjskie działania wojenne. Dzięki nowemu pakietowi liczba list osiągnęła ponad 2000, co stanowi ogromny cios dla rosyjskiego wojska i obronności” – czytamy dalej.

Obecny pakiet obejmuje listy 106 osób i 88 podmiotów, podkreślono.

“[Pakiet przewiduje] w szczególności:

* Ukierunkowanie na rosyjski sektor wojskowy i obronny: nowe listy są wymierzone w ponad 140 firm i osób fizycznych z rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego, które m.in. produkują pociski rakietowe, drony, przeciwlotniczy system rakietowy, pojazdy wojskowe, zaawansowane technologicznie komponenty do broni i inny sprzęt wojskowy. Pakiet obejmuje w szczególności podmioty, które handlują różnymi kluczowymi komponentami do dronów. Komisja wykorzystała wcześniej omówione obiektywne i stopniowe podejście do identyfikacji tych firm, łącząc twarde dowody z różnych źródeł, poparte danymi handlowymi i celnymi.

* Wysłanie silnego sygnału przeciwko partnerom Rosji w działaniach wojennych: nowe listy dotyczą 10 (rosyjskich) firm i osób zaangażowanych w wysyłkę północnokoreańskiego uzbrojenia do Rosji oraz ministra obrony tego kraju, a także kilku białoruskich firm i osób wspierających rosyjskie siły zbrojne.

* Zwalczanie obchodzenia przepisów: nowe listy obejmują rosyjską firmę logistyczną i jej dyrektora zaangażowanego w równoległy import zakazanych towarów do Rosji, a także trzeci rosyjski podmiot zaangażowany w inny system zamówień.

* Wzmocnienie działań UE przeciwko rosyjskiej okupacji i nielegalnej aneksji obszarów Ukrainy: nowe listy obejmują 6 sędziów i 10 urzędników na okupowanych terytoriach Ukrainy.

* Sankcjonowanie naruszeń praw dzieci: Nowa lista obejmuje również 15 osób i 2 podmioty zaangażowane w deportację i indoktrynację wojskową ukraińskich dzieci, w tym na Białorusi” – wymieniono w materiale.

Sankcje wpłynęły na przychody Rosji i wartość rubla. Sankcje UE wprowadziły również ograniczenia w łańcuchach dostaw Rosji i ograniczyły jej dostęp do zachodnich technologii w ważnych sektorach przemysłu. Ograniczenie cen ropy naftowej, uzgodnione z partnerami z grupy G7, doprowadziło do zmniejszenia przychodów rosyjskiego rządu z ropy naftowej. Sankcje będą widoczne z czasem, podsumowano.

(ISBnews)