Prezes Banku Pekao: Możliwe osiągnięcie 5 mld zł zysku w 2024 r. – wywiad

Warszawa, 22.02.2024 (ISBnews/ ISBnews.TV) – Bank Pekao może mieć 5 mld zł zysku netto w 2024 roku, poinformował ISBnews.TV prezes Leszek Skiba.

“Jeżeli chodzi o rok 2024, rynek ocenia, że na pewno 5 mld zł to poziom zysku, który jest możliwy i taki bierzemy pod uwagę” – powiedział Skiba w rozmowie z ISBnews.TV.

Zastrzegł jednak, że wiele będzie zależało od otoczenia makroekonomicznego.

“Czekamy jaki będzie popyt na kredyt w tym roku. W ubiegłym roku mieliśmy program Bezpieczny Kredyt 2%, który spowodował bardzo duży wzrost na kredytach hipotecznych. Nowy program nie został jeszcze uruchomiony; czekamy jakie będą dynamiki [wzrostu sprzedaży kredytów]” – stwierdził.

Dodał, że należy się również liczyć z lekkim wyhamowaniem popytu na kredyty korporacyjne.

“Rok 2023 był rokiem wzrostu inwestycji. Spodziewamy się, że 2024 rok też będzie dobry, chociaż jest pytanie o dynamikę inwestycji, gdzie może być lekkie wyhamowanie. Firmy czekają na środki europejskie i na razie wstrzymują się z inwestycjami” – powiedział także.

Przypomniał, że miniony rok bank zakończył rekordowymi zyskami.

“Ubiegły rok był bardzo dobry dla naszych klientów. Zrobiliśmy wszystko, żeby unowocześnić bank i poprawić jakość tak, aby klienci widzieli jak się zmieniamy. Rok 2023 to także okres wysokich zysków, które wyniosły ponad 6,5 mld zł, co pozwoliło nam na poprawę kapitałów” – powiedział.

Według niego, rekordowy zysk nie tylko pomoże bankowi udzielać jeszcze więcej kredytów w przyszłości, ale również wypłacić dywidendę. Proponowana kwota ponad 19 zł na akcję, jak podkreślił, spotkała się z zadowoleniem akcjonariuszy.

Skiba liczy również na zakończenie problemów z portfelem kredytów frankowych.

“Jest duże zainteresowanie ze strony klientów dotyczące ugód frankowych. Oferujemy klientowi rozliczenie tak, jakby wziął kredyt na 2%. Podpisaliśmy już ponad 3 tys. takich porozumień. Liczymy, że bieżący rok będzie tym, w którym właściwie wszystkie umowy zakończą się ugodą” – zakończył.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 305,72 mld zł na koniec 2023 r.

Dominika Ostrowska

(ISBnews/ ISBnews.TV)