Największe fundusze zainteresowane spółką, która dopiero ma powstać

Sanofi chce wydzielić jednostkę zajmującą się produktami zdrowotnymi dla masowego klienta. Byłaby to osobna spółka, która trafiłaby na giełdę lub została sprzedana. Zainteresowanie wyraziły już największe światowe fundusze inwestycyjne w tym Advent International i Blackstone.

W październiku 2023 r. koncern Sanofi poinformował o planach wydzielenia w osobną spółkę działu sprzedającego produkty OTC i bezreceptowe, jak np. syropy na kaszel Phytoxil i żele przeciwbólowe Icy Hot. Zarząd firmy miał też nieoficjalnie stwierdzić, że jest otwarty na sprzedaż takiej spółki, jeśli uda się porozumieć z potencjalnym nabywcą co do odpowiedniej wyceny. Inną opcją, choć nie kolidującą z pierwszą, byłby zakup pakietu większościowego przez inwestora, ale też i notowanie nowopowstałej spółki na paryskiej giełdzie, co mogłoby nastąpić jeszcze w IV kw. 2024 roku. Po przeprowadzonym podziale Sanofi dołączyłaby do grona konkurentów z branży farmaceutycznej – takich koncernów, jak GSK i Johnson & Johnson – którzy w ostatnich latach wydzielili swoje działy konsumenckie w osobne spółki. Podobnie ja te firmy, Sanofi bowiem chce się skoncentrować na swoim podstawowym biznesie jakim ma być rozwój innowacyjnych terapii na wiele schorzeń, w tym choroby nowotworowe.

O zainteresowaniu ewentualną transakcją informują agencje i największe media ekonomiczne – według nich prócz Advent i Blackstone w grę wchodzić mogą także oferty ze strony takich funduszy jak Bain Capital, CVC Capital Partners, EQT AB i KKR & Co. Dzieje się tak, mimo iż podział Sanofi nie został jeszcze do końca przeprowadzony.

W ostatnim raporcie analitycy JPMorgan wycenili wartość nowej spółki Sanofi na około 20 mld dolarów, łącznie z długiem.

Transakcja ta byłaby prawdopodobnie jednym z największych tegorocznych przejęć choć według Bloomberga ze względu na problemy związane z finansowaniem tak dużych przejęć mogłaby trwać dość długo i być trudna do zrealizowania.

Akcje Sanofi po ogłoszeniu zainteresowania nową spółką wzrosły na paryskiej giełdzie o 3,2%, najwięcej od 4 ostatnich miesięcy. Dało to koncernowi wartość rynkową 111 mld euro.