Grupa Azoty: Priorytetem umowa z instytucjami finansowymi i konsolidacja w grupie

Warszawa, 20.02.2024 (ISBnews) – Priorytetem dla zarządu Grupy Azoty jest wypracowanie nowego porozumienia z instytucjami finansowymi, a także przyspieszenie konsolidacji spółek w grupie kapitałowej, podała spółka.

Obecne porozumienia z instytucjami finansowymi obowiązują do 27 i 28 lutego br., stąd kluczowa jest kontynuacja dialogu z bankami w celu wypracowania nowego dokumentu. Celem na najbliższy czas jest także stworzenie długoterminowego planu restrukturyzacji grupy, wynika z materiału.

“Przed nowym zarządem Grupy Azoty stoi wiele wyzwań, z których kluczowymi są wypracowanie porozumienia z instytucjami finansowymi oraz stworzenie długoterminowego planu restrukturyzacji. Naszym priorytetem będzie produkcja na poziomach zapewniających rentowność. Mamy świadomość, że realizacja tych celów będzie możliwa jedynie pod warunkiem przyspieszenia działań w obszarze konsolidacji spółek grupy kapitałowej” – powiedział p.o. prezes Krzysztof Kołodziejczyk, cytowany w komunikacie.

W ocenie spółki, niezbędna jest również analiza poziomów produkcji w poszczególnych obszarach. Priorytetem zarządu Grupy Azoty jest produkcja na poziomach zapewniających rentowność, zapewniono.

“Kluczowa dla dalszego funkcjonowania Grupy Azoty jest konsolidacja spółek wchodzących w skład grupy. Z tego względu istotne jest więc przyspieszenie działań w obszarze konsolidacji spółek Grupy Azoty w celu zwiększenia m.in. efektywności kosztowej i usprawnienia procesów decyzyjnych” – czytamy dalej.

Rada nadzorcza zapowiedziała, że w najbliższym czasie zamierza ogłosić konkurs na stanowisko prezesa zarządu, członka zarządu ds. finansowych, członka zarządu ds. rozwoju i restrukturyzacji oraz członków zarządu odpowiedzialnych za trzy podstawowe obszary biznesowe: Agro i Chemia, Tworzywa i Polimery oraz Energetyka.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 24,66 mld zł w 2022 r.

(ISBnews)