Hybrydy powodem wzrostu cen akcji japońskich producentów

Toyota Motors po nowym szacowaniu zysków, Nissan i Honda w związku z raportami analityków, zaczęły cieszyć się dużym zainteresowaniem inwestorów. Przyczyna to rosnące zainteresowanie klientów pojazdami hybrydowymi kosztem elektrycznych.

Przyczyną zainteresowania ze strony inwestorów są wysokie stopy procentowe i niższe dotacje rządowe do samochodów elektrycznych. To powoduje, że sprzedaż samochodów EV, dotąd dość szybko rosnąca, obecnie zaczęła kuleć, zaś klienci zainteresowali się od nowa pojazdami hybrydowymi.

W przypadku Toyoty ujawniło się to już w wynikach sprzedaży za III kw. 2023 roku, kiedy to odnotowano duży popyt na samochody benzynowo-elektryczne. W efekcie koncern podniósł swoje prognozy zysku operacyjnego o prawie 9% za 12 miesięcy roku finansowego, kończącego się 31 marca. Komunikat o takich wynikach spowodował zwyżkę akcji koncernu aż o 7,3% na sesji 7 lutego.

W przypadku Nissan Motor także odnotowano na tej sesji wysoki, bo 4,3% wzrost cen akcji, zaś dla Honda Motor był to wzrost wynoszący 2,6%. Akcje Toyoty wzrosły o 80% od początku 2023 r. w porównaniu do wzrostu akcji Hondy o 69% i wzrostu Nissana o 47% w tym samym okresie.

Jak stwierdzili analitycy Goldman Sachs w notatce po ogłoszeniu prognoz Toyoty, „rynek ponownie zastanawia się nad potencjałem produktów hybrydowych, które są mocną stroną Toyoty”, zaś podnoszenie cen, które zwiększyło zysk na każdy pojazd spowodowało prognozowane podwyższenie zysku operacyjnego.

Toyota jednak nadal zamierza działać na rynku wozów elektrycznych – koncern ogłosił zwiększenie o 1,3 mld dolarów inwestycji w swojej fabryce w Kentucky w USA, gdzie mają być montowane nowe modele w tym elektryczny SUV na rynek amerykański.