MC ma porozumienie dot. uruchomienia prac nad Krajowym Centrum Przetwarzania Danych

Warszawa, 01.02.2024 (ISBnews) – Centrum Projektów Polska Cyfrowa i Ministerstwo Cyfryzacji podpisały porozumienie, na mocy którego rusza pierwszy etap wsparcia dofinasowania dla projektu, którego celem jest budowa nowoczesnych centrów przetwarzania zapewniających ciągłość i bezpieczeństwo zasobów administracji publicznej, podał resort. Budowa Krajowego Centrum Przetwarzania Danych (KCPD) to jedna z największych inwestycji administracji rządowej w centra przetwarzania danych. Budżet na całość inwestycji to prawie 830 mln zł.

Projekt realizowany jest wspólnie z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową Państwowym Instytutem Badawczym oraz Centralnym Ośrodkiem Informatyki.

“Pierwszy etap przedsięwzięcia polegać będzie na przygotowaniu projektu KCPD, w tym na wyborze Biura Projektowego, Inżyniera Kontraktu oraz Generalnego Wykonawcy. W ramach prac powstanie dokumentacja projektowa umożliwiająca wybudowanie trzech ustandaryzowanych i efektywnych energetycznie centrów przetwarzania danych” – czytamy w komunikacie.

Przedsięwzięcie ma być finansowane z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) w ramach komponentu “Cyberbezpieczeństwo-CyberPL, infrastruktura przetwarzania danych oraz optymalizacja infrastruktury służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo”.

Budowa KCPD jest inwestycją strategiczną, która istotnie wpłynie na zapewnienie ciągłości działania systemów o krytycznym znaczeniu dla Państwa, np. działanie rejestrów państwowych i chmury rządowej, które stanowią bazę do świadczenia e-usług niezbędnych dla stabilnego funkcjonowania społeczeństwa i administracji państwowej w życiu codziennym i w sytuacjach kryzysowych, podkreślono w materiale.

“Administracja publiczna musi zapewnić dostęp do swoich usług, gwarantując maksimum bezpieczeństwa oraz integralność danych. Musimy być pewni, że mamy ciągłość świadczenia usług publicznych, także w sytuacji przerw w dostawach energii elektrycznej czy prób zakłócenia działania infrastruktury telekomunikacyjnej” – powiedział wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Odbiorcami powstałej infrastruktury będą więc jednostki administracji rządowej, w tym wszczególności jednostki podległe i nadzorowane przez ministra właściwego ds. cyfryzacji, atakże jednostki samorządu terytorialnego i ich związków oraz samorządowych osób prawnych tworzonych na podstawie odrębnych ustaw, będący użytkownikami infrastruktury wybudowanej w ramach realizacji.

Realizacja inwestycji wspierana będzie przez ustawę z 7 lipca 2023 roku o przygotowaniu irealizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych, która pozwala na sprawne i terminowe realizowanie postepowań zakupowych oraz optymalizuje wydawanie decyzji administracyjnych związanych z realizacją KCPD.

(ISBnews)