Fed do maja nie obniży stóp procentowych

Jerome Powell, przewodniczący Fed

Jak wynika z nieoficjalnych informacji i przewidywań analityków oraz inwestorów, Rezerwa Federalna nie rozpocznie łagodzenia polityki pieniężnej przed majem 2024 r.

19 stycznia wskaźnik nastrojów konsumentów osiągnął najwyższy poziom od 2,5 roku. Jednak prezes Fed w Chicago Austan Goolsbee, stwierdził, że Rezerwa nie zacznie obniżek stóp procentowych, zanim nie będzie mieć pewności, że inflacja utrzymuje się na stałym poziomie i jest bliska „zdrowemu pułapowi 2%”.

Po tej wypowiedzi spadły kontrakty futures rozliczane według stopy procentowej FED i wykazują obecnie 47% szans na obniżkę stóp procentowych do marca br., w porównaniu z 55% przed oświadczeniem Goolsbee.

Co ciekawe, sami decydenci Fed sygnalizowali w grudniu, że cykl podwyżek dobiega końca i w 2024 nastąpi odwrócenie cyklu z obecnego przedziału 5,25%-5,5%. Opierając się na tych oświadczeniach inwestorzy uważali, że prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w marcu wynosi 80%, bowiem oczekiwano szybkich spadków inflacji.

Jednak inflacja nie spadała tak szybko jakby życzyła tego sobie Rezerwa Federalna, a poziom konsumpcji nadal nie spadał mimo relatywnie wysokich stóp procentowych. W efekcie reprezentanci Fed zaczęli sugerować, że obniżka stóp procentowych nie nastąpi tak szybko, a nawet jeśli znowu nastąpi „odbicie” inflacji można oczekiwać jeszcze w marcu tego roku następnej podwyżki stóp procentowych, tzw. wyrównawczej. To spowodowało, że inwestorzy zaczęli się wycofywać z obstawiania wiosennych obniżek.

W efekcie na podstawie nieoficjalnych informacji znajdujących swoje odbicie w kontraktach terminowych inwestorzy obstawiają, że Fed dokona zaledwie pięciu obniżek stóp o 25 pkt bazowych do końca roku. To zdecydowanie mniej niż sześć obniżek, o których mówiono jeszcze w grudniu 2023 r.

Nieoficjalne mówi się o rozpoczęciu cyklu obniżek stóp w końcu maja i początkowo obniżki te mają być „ostrożne”, czyli niewielkie. Co ciekawe, prezesi Fed zapytywani przez media o taki cykl obniżek, nie dezawuują tych informacji przez co analitycy uważają je za „bardzo prawdopodobne”.