Najlepsze miasta do życia i pracy

Berno w Szwajcarii, panorama miasta

Najlepsze miasta do życia i pracy w 2023 roku, według ECA International, globalnej firmy doradczej ds. zatrudnienia to Berno, Eindhoven i Stavanger. Warszawa, najlepsze z polskich miast, pozostała na 80. pozycji po skoku na to miejsce w 2022 roku.

Najlepsze miasta życia i pracy w klasyfikacji ECA znajdują się w Unii Europejskiej i Szwajcarii. W pierwsze dziesiątce prócz Berna, Eindhoven i Stavanger znalazły się bowiem: Haga, Rotterdam, Göteborg, Genewa, Kopenhaga, Bazylea i Amsterdam. Bardzo spadły w rankingach: Hongkong (110.), Kijów (218.) i Moskwa (189.). Jak wprost stwierdza ECA przyczyną są „geopolityka i działania wojenne” (w przypadku Kijowa).

W badaniu, w którym wzięło udział 500 miast na całym świecie, wzięto pod uwagę usługi zdrowotne, mieszkalnictwo, dostęp do obiektów rekreacyjnych i inne czynniki, w tym zanieczyszczenie powietrza, bezpieczeństwo osobiste oraz napięcia społeczne i polityczne.

W wielu miastach Europy problemem okazał się „housing” rozumiany jako koszty wynajęcia i uzyskania mieszkania. Sporo straciły na tym Dublin (11.) i Kopenhaga (5.), które mogłyby uzyskać wyższe pozycje, gdyby dostępność w miarę tanich mieszkań do wynajęcia była tam większa. Parametr ten zdecydował o bardzo niskiej pozycji miast brytyjskich – najwyżej notowany w Wlk. Brytanii Edynburg zajął 17. pozycję, zaś Londyn był 37.

Spodziewany był spadek Moskwy – ze 146. na 189. pozycję. Zresztą w rankingu spadły wszystkie miasta w Rosji i dla części z nich pozycja w rankingu równa jest pozycji miast w Afryce. Stale atakowany rakietami Kijów z tego powodu znalazł się na 218. miejscu, podczas gdy jeszcze 10 lat  temu znacznie wyprzedzał Moskwę znajdując się na 137. pozycji.

Co ciekawe, stosunkowo niskie, bo 110. miejsce zajął Hongkong, podczas gdy jeszcze kilka lat temu prawdopodobne było, że dostanie się do pierwszej setki.

„To prawda, że od czasu gwałtownych protestów w 2019 r. elementy punktacji związane z napięciami społeczno-politycznymi, cenzurą, inwigilacją i wolnością słowa spadły w miarę zbliżania się miasta do Chin kontynentalnych. Jednak Hongkong nadal dysponuje doskonałymi udogodnieniami, infrastrukturą i możliwościami rekreacji i pozostaje atrakcyjną lokalizacją dla emigrantów” – stwierdził Neil Ashman, starszy analityk w ECA International.

Część miast w Azji przeszła tę samą drogę co Hongkong. Rangun najpierw po przywróceniu rządów cywilnych w 2018 roku z 216. trafił na 203. pozycję, obecnie zaś znowu spadł, tym razem na 222. miejsce. Natomiast 203. miejsce dostało się Bejrutowi, sukcesywnie spadającemu w rankingu ze 154. pozycji w 2013 roku.

Istotny jest także wskaźnik przestępczości, czego doświadczają miasta Południowej Afryki, np. Pretoria spadła o 10 miejsc na 134. pozycję. „Miasta południowoafrykańskie, takie jak Johannesburg, Kapsztad i Pretoria, są w miarę przyjazne do życia, na przykład z dobrą infrastrukturą i możliwościami szkolnictwa. Z drugiej strony wskaźniki przestępczości pozostają bardzo wysokie, a ich wyniki i ostatnio spadające rankingi decydują, zwłaszcza biorąc pod uwagę problemy z dostawą energii, których doświadczyliśmy w 2023 roku, oraz wpływ, jaki ma to na ekspatów” – stwierdził Ashman.

Trzy najgorsze miasta do życia i pracy – nie tylko dla Europejczyków – to Mogadisz (276.), Basra (277.) i Kandahar (278.). W przypadku tych trzech miast o ostatnich miejscach decydują braki infrastruktury, przestępczość i fatalny stan opieki zdrowotnej nawet dla stosunkowo zamożnych ekspatów.

Jednak zestawienie najlepszych miast do życia w Europie być może ma jeszcze swoiste „drugie dno”.

„ Po przyjrzeniu się wynikom tego zestawienia mam dziwne wrażenie: otóż mamy okres wyjątkowej niepewności politycznej Europie, jakiej ten kontynent nie zaznał od lat 50. XX wieku i wojnę na Ukrainie. Zestawienie pierwszej trójki, a nawet pierwszej dziesiątki ECA jest takie, że gdyby ktoś z niego skorzystał i wybrałby sobie według niego najlepsze miejsce do zamieszkania, w przypadku rozlania się obecnego konfliktu na większy obszar naszego kontynentu znalazłyby się poza zasięgiem walk. Nie wiem czy taki parametr tam wprowadzono, ale same wyniki rankingu ECA są pod tym względem co najmniej zastanawiające” – powiedział ISBiznes.pl analityk militarny związany z Siłami Zbrojnymi RP.