​Kolejny koncern farmaceutyczny rozbudowuje moce wytwórcze

Siedziba Boehringer Ingelheim

Boehringer Ingelheim rozbudowuje swój stary zakład produkcyjny w Grecji kosztem 120 mln euro i za 285 mln euro zaczyna budowę fabryki substancji aktywnych i leków nowej generacji w Niemczech. Ma ona zaopatrywać m.in. rynek Europy Środkowej w tym Polskę.

Jak twierdzą analitycy, niemiecka firma nie posiadając w portfolio blockbusterów GLP-1 z zakresu leczenia cukrzycy i przeciwdziałania otyłości (choć prowadzi badania nad lekami II generacji tego typu), inwestuje obecnie w „zrównoważony rozwój oferty” stawiając na leki, które zawsze będą konieczne w każdej farmakopei.

Zarząd firmy ogłosił obecnie, że przeznaczy 120 mln euro na rozbudowę fabryki w Koropi w Grecji w celu wytwarzania leków zarówno istniejących, jak i nowego typu, uzupełniających ofertę.

Boehringer Ingelheim stwierdził, że zwiększy produkcję opracowanego we współpracy z firmą Eli Lilly blockbustera Jardiance. Jest on stosowany w terapii cukrzycy, niewydolności serca i przewlekłej chorobie nerek. Firma przyspiesza też badania leków na „późnym etapie rozwoju”, tak by szybciej weszły do produkcji oraz produkcje leków, które już dobrze przyjęły się na rynku i mają swoją niszę terapeutyczną.

„Jesteśmy obecni w Grecji od 1966 roku i stopniowo rozszerzamy naszą działalność w tym kraju. Dzięki tej inwestycji rozwojowej niektóre z naszych najbardziej innowacyjnych terapii będą dostępne dla coraz większej liczby pacjentów” – stwierdził w oświadczeniu prezes zarządu Boehringer Ingelheim Hubertus von Baumbach.

Jak powiedział w trakcie oficjalnego ogłoszenia inwestycji premier Grecji Kyriakos Mitsotakis, zatrudniająca obecnie 700 osób fabryka zwiększy zatrudnienie po rozbudowie „o co najmniej 110 osób”. Zakład w Koropi jest jedną ze starszych inwestycji zagranicznych w Grecji, został uruchomiony  w 1975 roku i obecnie dostarcza leki na grecki rynek wewnętrzny i do 70 krajów w tym do Polski. W 2020 roku Boehringer Ingelheim planował już jego rozbudowę i automatyzację kosztem 80 mln euro, obecnie nie dość, że ten proces został skrócony, to sumę inwestycji znacznie podwyższono.

Koncern rozpoczął też drugą znaczącą inwestycję w bazę wytwórczą. Kosztem 285 mln euro budowany jest zakład wytwarzania substancji czynnych do leków i samych leków w Niemczech. Po uruchomieniu w 2026 roku będzie on dostarczał substancje aktywne i leki nowej generacji głównie do krajów Europy w tym do Polski.