NBP: Eksport liczony w euro spadł o 2,1% r/r, import spadł o 8% w listopadzie

Warszawa, 12.01.2024 (ISBnews) – Eksport towarów z Polski spadł o 2,1% r/r do 29 748 mln euro w listopadzie 2023 r., zaś import spadł o 8% r/r do 29 518 mln euro, wynika z danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski (NBP).

Saldo obrotów towarowych było dodatnie i wyniosło 230 mln euro wobec 1 287 mln euro dodatniego salda miesiąc wcześniej.

“W analizowanym okresie kontynuowana była spadkowa tendencja obrotów towarowych. Według wstępnych szacunków, w listopadzie 2023 r. wartość eksportu zmniejszyła się o 8,3% r/r, a wartość importu o 13,8%. Na obserwowane w ostatnich miesiącach spadki wartości handlu towarami składają się zarówno stagnacyjne tendencje w polskiej gospodarce i jej otoczeniu, jak i kształtujące się na niskim poziomie wskaźniki cen w handlu międzynarodowym, do czego dodatkowo przyczynia się aprecjacja nominalnego kursu złotego” – czytamy w komentarzu.

W listopadzie 2023 r. spadek wartości eksportu był głębszy niż w poprzednich miesiącach. Pogłębiła się przede wszystkim tendencja spadkowa eksportu towarów konsumpcyjnych, wskazał bank centralny.

“Wyraźnie niższa r/r była wartość sprzedaży zagranicznej odbiorników telewizyjnych oraz artykułów gospodarstwa domowego. Duże spadki odnotowali także eksporterzy towarów zaopatrzeniowych oraz dóbr inwestycyjnych. Natomiast większy w porównaniu z listopadem 2022 r. był eksport środków transportu. Złożył się na to dalszy wzrost sprzedaży zagranicznej ciągników drogowych, autobusów oraz samochodów osobowych – zarówno nowych pojazdów, jak i aut używanych do wschodnich sąsiadów” – czytamy dalej.

Skala spadku importu była podobna, jak w poprzednich miesiącach. Najsilniej zmniejszyła się wartość importowanych paliw, głównie ze względu na silne obniżenie się cen w ujęciu rocznym, podano także.

“Duże spadki importu odnotowano także w kategoriach obejmujących towary zaopatrzeniowe oraz części do dóbr konsumpcyjnych i inwestycyjnych, gdzie ujęte są m.in. kluczowe komponenty do produkcji eksportowej. W listopadzie 2023 r. zmniejszyła się skala spadku importu towarów konsumpcyjnych. Kategorią, gdzie nastąpił wzrost importu pozostały środki transportu. Wynikało to zarówno z utrzymującego się dużego popytu na auta osobowe, jak i dostaw samolotów i śmigłowców” – napisał NBP.

Przychody z tytułu eksportu usług wyniosły 40,2 mld zł i wzrosły o 2,7% r/r, podano także.

(ISBnews)