Hewlett Packard Enterprise przejmuje Juniper Networks

Hewlett Packard Enterprise (HPE) ogłosił zamiar przejęcia jednej z największych firm sieciowych – Juniper Networks po cenie wynoszącej 40 dolarów za akcję czyli 14 mld dolarów. Koncern liczy na rozszerzenie swojego portfolio w dziedzinie usług sieciowych i urządzeń dla sieci.

Nie jest to jednak sensacja, bo od około tygodnia „ktoś coś wiedział” i o ile jeszcze na początku stycznia Juniper Networks wyceniany był po około 30 dolarów za akcję, o tyle 8 stycznia notowania podskoczyły do 36 dolarów i rozeszły się plotki o zamiarach HPE.

Hewlett Packard Enterprise uważa, że przejęcie spowoduje podwojenie wielkości operacji w jego segmencie działalności sieciowej. Po przejęciu Juniper, segment sieciowy HPE ma odpowiadać za ponad połowę przychodów operacyjnych amerykańskiego koncernu. Może to także być największa fuzja Hewlett Packard Enterprise od 2011 roku, czyli od fiaska transakcji z Autonomy, kiedy to Hewlett Packard Enterprise i HP tworzyły jeszcze jedną firmę.

The Next Platform stwierdziło w swojej analizie, że HPE samo intensywnie działało w segmencie sieciowym, budując własne układy ASIC i sprzęt dla sieci. Pozyskało kilku dostawców usług sieciowych, ale też i poniosło straty – w 2015 roku ponad 3 mld dolarów na produktach Aruba, zaś sześć lat wcześniej 2,7 mld dolarów dokładnie w ten sam sposób na przełącznikach firmy 3Com.

Obecna fuzja ma jednak inne zadanie – po przejęciu Juniper Networks koncern skupi się na zastosowaniu AI w sieciach​.

„Ta transakcja wzmocni pozycję HPE w zakresie trendów dotyczących makroAI, poszerzy nasz całkowity rynek, i będzie stymulować dalsze innowacje dla klientów, ponieważ pomagamy łączyć światy natywne ze sztuczną inteligencją i chmurą, jednocześnie generując znaczną wartość dla akcjonariuszy” – stwierdził dyrektor generalny HPE Antonio Neri. Jak stwierdził nieco ironicznie portal branżowy The Register, jego wystąpienie „trafiło w sedno wszystkich wymaganych modnych haseł” w branży IT.

Prawdą jest jednak, że Juniper Networks posiada kilka produktów, które znacznie rozszerzą ofertę HPE, jak choćby przełącznik Mist wyposażony w funkcje uczenia maszynowego, jak chatboty i funkcje AIOps, mające pomagać technikom proaktywnie identyfikować i eliminować anomalie w sieci czy też zaawansowany sprzęt do sieci LAN.

Jednak jak przypominają portale branżowe, ostatnio organy regulacyjne zarówno w USA, jak i Europie przeciwstawiają się planom fuzji w IT wychodzącym od wielkich koncernów i mogą mieć w sprawie tej fuzji wiele do powiedzenia, łącznie ze storpedowaniem przejęcia Juniper Networks. Jeśli jednak fuzja dojdzie do skutku, analitycy branży przewidują zachowanie samodzielności Juniper i raportowanie zarządu tej firmy bezpośrednio do zarządu HPE, zwłaszcza do jej prezesa.