Boryszew: Wynik EBITDA w I półr. powinien być zadowalający w porównaniu r/r – wywiad

Warszawa, 10.01.2024 (ISBnews) – Wynik EBITDA Grupy Boryszew w I półroczu 2024 roku powinien być zadowalający w porównaniu do sytuacji sprzed roku, natomiast w II półroczu spodziewam się poprawy otoczenia makro, które adekwatnie wpłynie na ten wskaźnik, poinformował ISBnews prezes Wojciech Kowalczyk.

“W I kwartale obecnego roku spodziewam się kontynuacji trendu z drugiego półrocza poprzedniego roku, ze stabilną poprawą sytuacji w segmencie automotive oraz walką o przetrwanie w obszarze stalowym. Rok temu w I kwartale mieliśmy jeszcze do czynienia z hossą na rynku metali, ale zakładam, że w skali całego pierwszego półrocza poprawa w motoryzacji zrównoważy trudniejszą sytuację w segmencie metali i zanotujemy satysfakcjonujący wynik EBITDA” – powiedział Kowalczyk w rozmowie z ISBnews.

W jego ocenie, ceny większości surowców oraz nośników energii powinny być stabilne w 2024 roku.

“Pewnym problemem jest fakt, że przed nami w tym roku dwie kampanie wyborcze, a wtedy reformy gospodarcze zazwyczaj nie są priorytetem, schodząc na dalszy plan kosztem rozwiązań socjalnych. Nie widzimy jeszcze spójnej polityki przemysłowej, choćby w obszarze transformacji energetycznej, co mogłoby stać się platformą do przyspieszenia wzrostu gospodarczego” – dodał prezes.

Według niego, II połowa obecnego roku powinna przynieść poprawę pod względem warunków makroekonomicznych.

“Kolejną platformą do przyspieszenia wzrostu mogłaby być polityka zbrojeniowa, jednak musielibyśmy znacząco zwiększyć rodzimą produkcję. Jako Boryszew, jesteśmy w stanie, na przykład, partycypować w produkcji wlewek wysokostopowych do produkcji blach wykorzystywanych w przemyśle zbrojeniowym. Przyglądalibyśmy się nawet ewentualnym inwestycjom w nowe linie produkcyjne, gdyby powstał konkretny program wsparcia reaktywacji krajowego przemysłu zbrojeniowego” – podkreślił szef Boryszewa.

Grupa Boryszew jest jedną z największych grup przemysłowych w Polsce, specjalizującą się w produkcji komponentów do samochodów, przetwórstwie metali nieżelaznych oraz chemii przemysłowej. Zatrudnia ok. 10 tys. pracowników w ponad 30 zakładach zlokalizowanych w 14 krajach, na 4 kontynentach. Boryszew jest notowany na GPW od 1996 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80. Skonsolidowane przychody wyniosły 6,79 mld zł w 2022 r.

Piotr Apanowicz

(ISBnews)