NovoNordisk zwiększa moce produkcyjne w Europie

Novo Nordisk buduje nowe centrum produkcji leków – w Irlandii. Według analityków chodzi o zaspokojenie popytu na leki z grupy GLP-1 klasyfikowane jako przeciwcukrzycowe i wspomagające odchudzanie.

Duńska firma zakupiła za 85 mln euro fabrykę Alkermes w Athlone w Irlandii zajmującą się produkcją tabletek oraz otoczek do leków. Obecnie, według analityków, Novo Nordisk chce na jej bazie stworzyć 120 km na wschód od Dublina centrum produkcyjne leków GLP-1 Ozempic i Wegovy.

Jak podaje z kolei „Sunday Times” Duńczycy chcą zbudować kompleks produkcyjny o powierzchni 147 192 m kw. ze 1100 stanowiskami pracy w tym 600 bezpośrednio w produkcji. Obiekt ma być zlokalizowany w parku technologicznym Grange Castle w Clondalkin i ma obejmować trzy jednostki dozowania leków, dwa zakłady pakujące, magazyn laboratorium i administrację.

Jak poinformowała Rada Hrabstwa South Dublin, Novo Nordisk kupiła w czerwcu 2023 działkę o powierzchni 85 akrów za 51 mln euro pod budowę fabryki wytwarzającej leki stosowane w terapii „cukrzycy, otyłości i rzadkich chorób”. Umowa zawierała opcję zakupu dodatkowych 21 akrów sąsiedniej nieruchomości. Duńska firma potwierdziła złożenie wniosku na zagospodarowanie terenu i zabudowę dodając, że „Novo Nordisk rozważa zwiększenie swoich mocy produkcyjnych w Europie, a Irlandia jest jedną z lokalizacji, które bierzemy pod uwagę”.

Co ciekawe, firma nigdy nie była obecna w Irlandii. Obecnie budowa nowego kompleksu zajmie od 18 do 24 miesięcy i prawdopodobnie zacznie on funkcjonować w 2026 r., zaś transakcja dotycząca Alkermes wejdzie w życie na początku bieżącego roku. Ze względu na wzrastający popyt Novo Nordisk rozważa także lokalizacje nowych zakładów produkcyjnych w Europie Środkowej, lecz nie wiadomo jakie lokalizacje wchodzą w grę.