Premier Włoch chce porządkować finanse publiczne

Premier Włoch Giorgia Meloni

Premier Włoch skrytykowała ustawę poprzedniego rządu o tzw. Superbonus, czyli dotacji do ekologicznych ulepszeń domów, twierdząc, że wyrwała ona w budżecie dziurę wielkości całych włoskich wydatków na opiekę zdrowotną. Oświadczyła, że „zrobi wszystko, by Superbonus przestał istnieć”.

Giorgia Meloni przemawiając na zorganizowanym przez jej prawicową partię Bracia Włosi (FdI) w Rzymie festiwalu Atreju stwierdziła, że jej rząd skonstruował „dobrą ustawę budżetową pomimo dramatycznej sytuacji odziedziczonych rachunków publicznych (po poprzednich rządach – red.)”. Winą za to obarczyła przede wszystkim „program Superbonus”, spadek po poprzednikach, o którym powiedziała, że zrobi wszystko, by przestał istnieć”.

Jak oświadczyła, wyborcze obietnice, do których ten program należał, dotyczące bezpłatnych remontów domów „pozostawiły nam dziurę w wysokości 140 mld euro, co stanowi równowartość wydatków publicznych na wszystkie usługi opieki zdrowotnej w ciągu roku”. Jak dodała: „finanse publiczne wołają o uporządkowanie”, zaś pracownicy służby zdrowia „proszą o pieniądze na opiekę zdrowotną”.

„Jednak te pieniądze wykorzystano na renowację mniej niż 4% włoskich nieruchomości, głównie drugich, prestiżowych domów, a nawet sześciu zamków, przez co każdy Włoch pozostaje zadłużony na 2000 euro” – stwierdziła.

Rząd Meloni istnienie podjął działania, by ograniczyć dotację Superbonus w wysokości 110% dla remontów domów i nieruchomości, w których wprowadzane są rozwiązania ekologiczne. Ustawa ta jest dziełem rządu Giuseppe Conte z 2020 r. Według włoskiego resortu finansów jej działanie stało się polem do ogromnych nadużyć z fatalnym wpływem na finanse publiczne. Minister gospodarki Giancarlo Giorgetti także głośno krytykował fiskalny wpływ tej premii oraz sposób w jaki ogranicza ona swobodę rządu w pracach nad budżetem.

Jednak nie wszyscy w rządzie Meloni są tak jednomyślni. Wicepremier i minister spraw zagranicznych Antonio Tajani powiedział osobno w przemówieniu na Atreju, że jego centroprawicowa partia Forza Italia pracuje nad „krótkim przedłużeniem superbonusu dla apartamentowców, gdzie ukończono już 70% prac remontowych”. Upierał się przy tym, że wprowadzono zabezpieczenia oznaczające „zerową tolerancję dla oszustów” i stwierdził, że „dla uczciwych ludzi” potrzebna jest „szczególna uwaga”, by „umożliwić im dokończenie pracy, która jest na ostatnim etapie”.

W ramach porządkowania finansów publicznych Meloni poinformowała, iż wycofuje się z kontrowersyjnego świadczenia opartego na minimalnym dochodzie (RdC), czyli włoskiej wersji dochodu obywatelskiego.

„Jeśli ci, którzy wzięli dochód obywatelski, aby pracować nielegalnie, mogliby mnie nienawidzić, to nie ma większego znaczenia. Nie mam zamiaru kupować zgody ludzi. To przywilej, który zostawiam innym siłom politycznym” – dodała w swoim przemówieniu.