„Central Med” autostradą do Europy

Środkowa część Morza Śródziemnego pomiędzy wybrzeżami Afryki Północnej a Włochami zwana „Central Med” pozostaje najruchliwszym szlakiem migracyjnym do Europy. Ze szlaku tego najczęściej korzystają przybysze z Tunezji, Gwinei i Wybrzeża Kości Słoniowej – poinformowała europejska agencja graniczna Frontex.

Włoskie władze imigracyjne wyliczyły, że w ciągu pierwszych 11 miesięcy obecnego roku tą drogą przybyło do Europy 152 211 osób. Oznacza to wzrost o 61% w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r. i najwyższą częstotliwość rejsów na tej trasie licząc od 2016 roku. Jednak Frontex dodał, że liczba miesięcznych wykryć rejsów na trasie wiodącej przez środkową cześć Morza Śródziemnego spadła w listopadzie o 24% do 7900 i co ciekawe, spadek ten był proporcjonalny do spadku wykryć na wszystkich pozostałych trasach migracji. Według nieoficjalnych informacji być może przemytnicy ludzi dostają na bieżąco informacje jakich tras danego dnia używać, by ominąć patrole włoskiej Straży Granicznej.

Według informacji z Frontexu szlaku tego najczęściej używali imigranci z Gwinei, Tunezji i Wybrzeża Kości Słoniowej. Jednak co do właściwego pochodzenia osób deklarujących się jako Tunezyjczycy są spory – oficerowie z włoskiej Straży Granicznej twierdzą, że część z nich pochodzi ze wszystkich krajów Maghrebu, a deklarują się jako Tunezyjczycy, by nie zostać odesłani do kraju pochodzenia.

Drugim co do wielkości staje się szlak Afryka Zachodnia-Wyspy Kanaryjskie, z którego skorzystało 32 422 imigrantów. Ogółem w czasie pierwszych 11 miesięcy 2023 r. do Unii Europejskiej przybyło 355 300 nielegalnych migrantów, co oznacza wzrost o 17% w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r. i najwyższą liczbę odnotowaną od 2016 r. Największa liczba imigrantów pochodziła z Syrii, Gwinei i Afganistanu.​