Po Bożym Narodzeniu marnuje się dużo żywności

Włoskie Stowarzyszenie Konsumentów Assoutenti poinformowało, że co roku włoskie gospodarstwa domowe na skutek zbyt wielkich zakupów na okres Bożego Narodzenia wyrzucają 500 tys. ton żywności. W przypadku Polski przeciętne gospodarstwo domowe może wyrzucić nawet do 12 kg żywności po Bożym Narodzeniu.

Najczęściej wyrzucane są produkty świeże, jak owoce i warzywa, panettoni (rodzaj ciasta świątecznego przypominającego keks – red.), makarony wszelkich typów, owoce morza i nawet spumante, czyli lekkie włoskie wino musujące. Jak szacuje Assoutenti w okresie świątecznym przeciętna włoska rodzina wyrzuci do kosza żywność wartości do 80 euro. Stwierdzono też, że wartość odpadów we włoskim sektorze spożywczym rośnie o 9 mld euro rocznie z czego 6,5 mld pochodzi ze śmieci wyrzucanych z domów.

W Polsce, według badań Kantar Public dla aplikacji Too Good To Go, wyrzucamy 9 mln ton żywności rocznie z czego 60% pochodzi z gospodarstw domowych. Przeciętny Polak wyrzuca ok. 4 kg jedzenia miesięczne. Z badań wynika, że w okresie świątecznym wartość ta wzrasta o 2-3 razy. Wyrzucamy najczęściej sałatkę jarzynową, pieczywo, warzywa i owoce, śledzie oraz rybę po grecku. Jednak wartość poświątecznego wyrzucania jest niższa niż we Włoszech – według portalu DlaHandlu wynosi do 135 złotych (nieco ponad 30 euro).