Warszawa, 30.11.2023 (ISBnews) – Zwiększenie liczby etatów w najbliższych miesiącach przewiduje 23% zakładów motoryzacyjnych w Polsce – to o 27 pkt proc. mniej niż rok temu i najmniej od początku realizacja badania. 78% przedstawicieli branży motoryzacyjnej uważa, że roboty i AI przyczynią się do zmniejszenia liczby pracowników w ich zakładach, wynika z badania Exact Systems “MotoBarometr 2023”. Jednocześnie 75% pracodawców w branży motoryzacyjnej zatrudnia obywatela Ukrainy.
“Co czwarty przedstawiciel branży motoryzacyjnej w Polsce wskazuje na zwiększenie zatrudnienia w jego zakładzie. To najmniej od 2016 roku, kiedy po raz pierwszy zrealizowaliśmy badanie ‘MotoBarometr’. Powinniśmy zatem spodziewać się spowolnienia w branży, mniejszych wolumenów produkcyjnych. Nic bardziej mylnego. Wydarzenia z ostatnich lat – z jednej strony związane z sama sytuacja produkcji motoryzacyjnej i brakiem półprzewodników, z drugiej z sytuacja polityczno-gospodarcza, spowodowały większą ostrożność w planowaniu i prognozowaniu. Wystarczy spojrzeć na największe wyzwania HR-owe w branży. Dwa pierwsze pozostają niezmienne od początku realizacji badania – to mała liczba kandydatów do pracy oraz wysokie oczekiwania płacowe. ‘Nowym’ wyzwaniem, który w ubiegłym roku był daleko poza podium, jest trudność w długoterminowym planowaniu produkcji, a co za tym idzie w planowaniu wielkości zatrudnienia. Stąd największa reprezentacja branży – 73% ankietowanych – wskazuje na utrzymanie obecnego poziomu zatrudnienia” – powiedział członek zarządu Exact Systems Jacek Opala, cytowany w komunikacie.
Z raportu wynika, że 75% pracodawców w branży motoryzacyjnej zatrudnia obywatela Ukrainy. W 2021 roku było to 58%, a w 2022 roku – 72%. Więcej kandydatów ze Wschodu – podobnie jak w poprzednich latach – zatrudnia tylko sektor automotive w Słowacji (88% zakładów motoryzacyjnych, +12 pkt proc. r/r). W Czechach ten wynik wynosi obecnie 72% (+3 pkt proc. r/r), wskazano.
W raporcie wskazano także, że automatyzacja na dobre wkracza do produkcji motoryzacyjnej i odbywać się to będzie kosztem pracowników. W 9 na 11 badanych krajów zdecydowana większość zapytanych odpowiedziała twierdząco na pytanie, czy automatyzacja przyczyni się do zmniejszenia poziomu zatrudnienia w ich zakładach. W tym gronie znajduje się także Polska, gdzie 78% respondentów odpowiedziało “zdecydowanie tak” lub “raczej tak”. Co piąty reprezentant zakładu produkcyjnego w naszym kraju jest odmiennego zdania i nie widzi realnego przełożenia automatyzacji na mniejszy poziom zatrudnienia, podano również.
Badanie “MotoBarometr 2023. Nastroje w automotive Europie” zostało przeprowadzone przez firmę Exact Systems na celowej próbie przedstawicieli firm z sektora automotive. Wielkość próby wyniosła 972 respondentów z 11 państw (Polska, Belgia, Czechy, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Turcja, Węgry). Badanie zrealizowano metoda telefonicznych wywiadów (CATI), ankiet online oraz ankiet indywidualnych od maja do lipca 2023 roku.
(ISBnews)