EDF oraz sześć polskich firm: Chemar Rurociągi, EthosEnergy, Euro-Weld, Finow Polska, Hitachi Energy i Polna zawarły porozumienia o współpracy. Celem jest rozwój partnerstwa przemysłowego i budowa europejskiego łańcucha dostaw w ramach renesansu sektora energetyki jądrowej. W ten sposób mogą one zdobyć doświadczenie i kwalifikacje w sektorze jądrowym oraz uczestniczyć w projektach budowy reaktorów EPR w Europie.
W ramach partnerstwa przy realizacji projektów jądrowych EDF chce włączyć polskie firmy w swoje europejskie łańcuchy dostaw. Porozumienia zostały zawarte podczas World Nuclear Exhibition w Paryżu, największych targów światowej branży jądrowej. Polskimi firmami, które je podpisały są: producenci rurociągów Chemar Rurociągi i Finow Polska, zbiorników i konstrukcji stalowych – Euro-Weld, transformatorów – EthosEnergy i Hitachi Energy, oraz zaworów sterujących – firmą Polna. Porozumienia zostały poprzedzone audytem i określeniem ewentualnych potrzebnych usprawnień, by dana firma mogła wejść do łańcucha dostaw EDF. Do tej pory wykonano audyty 92 polskich firm i prekwalifikacje kilkudziesięciu podmiotów. 79 firm zostało wstępnie zakwalifikowanych do dalszej współpracy.
„To w Europie jest największy i najbardziej dostępny rynek dla polskich firm z podobnymi przepisami i środowiskiem pracy, a więc i najwięcej potencjalnych zleceń. Prace przy europejskich projektach jądrowych to dla polskich przedsiębiorstw droga do zdobywania doświadczeń od zaraz, bez potrzeby czekania na budowę elektrowni jądrowych w Polsce, ale też i naturalny rynek pozwalający utrzymać i rozwijać raz zdobyte kompetencje” – powiedział w czasie uroczystego podpisania porozumień Thierry Deschaux, dyrektor generalny Przedstawicielstwa EDF w Polsce.
Z przekazanych informacji wynika, że ponad 45 polskich przedsiębiorstw pracowało już lub pracuje obecnie przy budowie reaktorów jądrowych technologii EPR w Finlandii, Francji oraz Wielkiej Brytanii.
Francuski przemysł jądrowy zatrudnia około 220 tys. specjalistów, co stanowi prawie 40% zatrudnienia w tej branży w Europie. EDF jest największym na świecie operatorem elektrowni jądrowych z flotą 67 reaktorów, w tym 56 we Francji. Koncern posiada pełen zakres kompetencji w energetyce jądrowej, od projektowania, poprzez budowę, eksploatację i demontaż elektrowni jądrowych oraz produkcję i wykorzystanie paliwa jądrowego. Grupa jako jedyny zachodni dostawca technologii buduje obecnie w Europie wielkoskalowe bloki jądrowe – dwa reaktory EPR w Wielkiej Brytanii, w Hinkley Point C. W planach budowa kolejnych dwóch reaktorów w Wielkiej Brytanii, w elektrowni Sizewell C, a już od przyszłego roku rozpocznie się realizacja programu jądrowego we Francji.
W Polsce EDF jest obecny od ponad 25 lat i współpracuje z krajową energetyką – zna lokalny rynek i jego potrzeby. W październiku 2021 r. EDF złożył rządowi polskiemu wstępną ofertę na projektowanie, dostawy i budowę w Polsce od czterech do sześciu reaktorów EPR, w dwóch lub trzech lokalizacjach, o łącznej mocy zainstalowanej od 6,6 do 9,9 GWe. Oferta ta jest zgodna z oczekiwaniami polskich władz odnośnie harmonogramu, budżetu, zintegrowanego charakteru oferty, finansowania czy długofalowego partnerstwa strategicznego.