Problemowe bony na laptopa

Z 512 tys. nauczycieli zatrudnionych na pełnym etacie w polskich szkołach, bony na laptopa otrzymało 196 tys., zaś zrealizowało je – jedynie 20 tys. Wartość bonu wynosi 2500 zł.

Prawo do otrzymania takiego bonu przysługuje nauczycielom, wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym pozostającym w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 r. Mogą oni pracować w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej.

Aby otrzymać laptopa organ prowadzący szkołę musi złożyć wniosek na specjalnej stronie resortu cyfryzacji – laptopdlanauczyciela.gov.pl. Tam podaje dane osobowe nauczyciela, jego stały adres e-mail, oraz w jakiej szkole i na jakim stanowisku pracuje. Po pozytywnym zweryfikowaniu wniosku nauczyciel powinien otrzymać na swój mail kod, będący bonem. Realizacja odbywa się u sprzedawców, którzy biorą udział w programie. Obecnie jest to 2400 sklepów w całym kraju, portali i witryn e-commerce, w tym tak znanych, jak Allegro, AVANS, Komputronik, Mediaexpert, Neonet, czy Vobis.

Według resortu cyfryzacji, zapewne więcej nauczycieli mogłoby otrzymać bony, gdyby nie duża ilość błędów we wnioskach, co znacznie wydłuża procedury. Według komunikatu Ministerstwa są to m.in.: błędny adres e-mail nauczyciela, błędny nr telefonu nauczyciela, błędne przyporządkowanie nauczyciela do danej szkoły. W efekcie tego Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało film-instruktaż poprawnego składania wniosku.

Resort cyfryzacji zauważa, że posiadacze bonu mogą kupić droższy laptop, ale będą musieli różnicę w cenie dopłacić z własnej kieszeni. Według Allegro, które zebrało dane za 40 dni funkcjonowania programu, nauczyciele kupili laptopy o średniej cenie 3,1 tys. zł, ale różnicę między wartością bonu a komputera w większości (60% kupujących) dopłacili nie gotówką a ratami – zwykle z Allegro Pay. Allegro zauważyło także, że w ofercie dla nauczycieli pojawia się dodatkowy sprzęt lub pakiet usług IT, aby przyciągnąć klientów.

Najczęściej nabywane na bony są laptopy Lenovo, Asusa i HP, co zapewne wiąże się z ceną przy stosunkowo dobrej konfiguracji laptopów biurowych i budżetowych dostępnych na tej półce cenowej. Warto wspomnieć, iż wcześniejsze badania rynku stwierdzały, że nauczyciele są jednymi z najlepszych klientów rynku wtórnego laptopów gdzie, prócz wyżej opisanych marek, w zakupach pojawiały się także tańsze serie laptopów biurowych Della.