Ruszył indyjski program wspomagania produkcji komputerów

Acer, Asus, Dell, HP i Lenovo przystąpiły do indyjskiego programu wspierającego lokalną produkcję komputerów slim, notebooków, tabletów i małych serwerów. Wartość programu jest obliczana na 2 mld dolarów.

Łącznie poza koncernami do programu przystąpiło 22 innych producentów, zwykle firm regionalnych. Program obejmuje małe serwery, komputery all-in-one i ultrabooki oraz tablety segmentu biznesowego i budżetowego o ograniczonych cenach.

By zdobyć dofinansowanie w trwającym przez 6 lat programie, firmy muszą założyć w Indiach zakłady produkcyjne i wytwarzać tam sprzęt pod własną marką. Rząd Indii oszacował, że w ten sposób zostanie wyprodukowany lokalnie sprzęt o wartości 42 mld dolarów, przyciągnie inwestycje o wartości 360 mln dolarów i utworzy 200 000 miejsc pracy.

Program ten ma zapewnić Indiom obsługę rynku lokalnego z własnych zakładów, zmniejszyć koszty importu sprzętu IT i jednocześnie rozszerzyć dostęp indyjskiej niższej klasy średniej do nowoczesnego sprzętu komputerowego, nawet jeśli miałby to być sprzęt o niezbyt wygórowanych parametrach wydajnościowych – twierdzą indyjskie media.