EBOR wesprze Ukrainę

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju wesprze Ukrainę poprzez podwyższenie kapitału własnego, co ma wspomóc długoterminową pomoc dla tego kraju.

Zarząd banku zarekomenduje zwiększenie kapitału o 4 mld euro, co oznacza wzrost do 10 mld euro. Według Bloomberga jest to konieczne ponieważ wartość projektów banku na Ukrainie w nadchodzących latach wzrośnie znacząco w stosunku do obecnej działalności EBOR. Według Reutersa taki wzrost finansowania jest tym ważniejszy, że pakiety pomocowe ze strony USA pozostają zablokowane w Kongresie, zaś sprzeciw Węgier uniemożliwia państwom członkowskim Unii Europejskiej uchwalenie pakietu pomocowego dla Ukrainy wartości 50 mld euro.

Minister finansów Serhij Marczenko powiedział na początku listopada, że Kijów wciąż oczekuje od swoich sojuszników potwierdzenia, że w przyszłym roku otrzyma 29 mld dolarów pomocy zewnętrznej. Obiecano mu łącznie 41 mld dolarów.

„To jest mój problem, to jest problem rządu, to jest problem ambasad i problem prezydenta. Próbujemy znaleźć sposób na zdobycie tych 29 mld dolarów” – powiedział Marczenko podczas webinaru zorganizowanego przez Kijowskie Centrum Strategii Gospodarczej Ukrainy.

W maju br. EBOR planował podwyższenie kapitału własnego o 5 mld euro do końca obecnego roku. Ten zastrzyk kapitału ma również złagodzić ryzyka jakie wynikają ze zwiększenia przez bank stopnia inwestycji w kraju znajdującym się w stanie wojny. Obecnie zaangażowanie EBOR na Ukrainie ma wzrosnąć z 1 mld euro do 1,5 mld euro rocznie.

„Z finansowego punktu widzenia ma to większy sens, ponieważ za jedno euro kapitału możemy przedłużyć finansowanie o pięć euro” – powiedziała w październiku prezes EBOR Odile Renaud-Basso. Bank, jak dodała, wspiera Ukrainę w szerokim zakresie, m.in. w zakresie odbudowy potencjału logistycznego i infrastruktury, a także relokacji działalności biznesowej.

Unia Europejska, według nieoficjalnych informacji z Brukseli przekazanych agencji AFP, będzie starała się ominąć węgierskie weto „w sposób proceduralny”, by uchwalić „znaczny pakiet pomocowy” dla Ukrainy. Jednym ze sposobów jest podzielenie pakietu na transze roczne i przyporządkowanie go do pomocowych programów unijnych co bardzo trudni władzom węgierskim głosowanie przeciw.