Barclays: Stopy procentowe w USA pójdą w górę w styczniu, nie w grudniu

Rezerwa Federalna USA podwyższy stopy procentowe o 25 pkt bazowych w styczniu 2024 r., zamiast w grudniu 2023 r. – twierdzą analitycy Barclays.

Analitycy domu maklerskiego Barclays swoją analizę opierają na danych o zatrudnieniu w październiku wskazujących na wyraźny spadek nowych miejsc pracy oraz komentarzach FED dotyczących prognoz na przyszły rok nie zapowiadających zaostrzenia polityki pieniężnej. Raport Departamentu Pracy dotyczący zatrudnienia opublikowany 3 listopada wykazał, że stopa bezrobocia wzrosła z 3,8% we wrześniu do 3,9% w zeszłym miesiącu, czyli do najwyższego poziomu od stycznia 2022 r.

„Nadal uważamy, że FOMC (Federalny Komitet Otwartego Rynku) będzie musiał kontynuować zacieśnianie polityki pieniężnej i utrzymać ścieżkę stóp procentowych wyższą niż oczekuje rynek bez obniżek stóp wcześniej niż we wrześniu 2024 r.” – stwierdzili w notatce do inwestorów ekonomiści z Barclays.

Jest to już druga prognoza tego typu. Ekonomiści zapytywani przez „Financial Times” wyrażali duże wątpliwości czy FED zdecyduje się na podwyżkę stóp w obecnym roku typując niewielki wzrost stóp w styczniu 2024 roku i to po opublikowaniu danych za grudzień 2023 r., a więc pod koniec tego miesiąca.