Arctic Paper chce mieć 80-140 MW własnych mocy produkcyjnych w energetyce w 2030 r.

Warszawa, 07.11.2023 (ISBnews) – Moce produkcyjne Grupy Arctic Paper w energetyce wzrosną do 25 MW w 2026 roku i 80 MW w 2030 roku, a z uwzględnieniem planów akwizycyjnych – do 140 MW, poinformował prezes Michał Jarczyński.

“Chcemy mieć 25 MW własnych mocy wytwórczych z OZE w 2026 roku i 80 MW w 2030 roku, ale przewidujemy też rozwój poprzez akwizycje, przede wszystkim w fotowoltaice, ale być może również gotowych do eksploatacji projektów wiatrowych, co powinno nam pozwolić na skokowy wzrost do ok. 140 MW” – powiedział Jarczyński podczas telekonferencji.

Jak podkreślił, na rynku OZE dzieje się bardzo dużo, ale wyceny projektów są na chwilę obecną wysokie. Spółka spodziewa się, że sytuacja się znormalizuje w ciągu kilku lat, a na razie koncentruje się na własnych projektach. Budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy 17 MW w Kostrzynie powinna się zakończyć w II kw. 2024 r., a dodatkowy projekt PV o mocy 1,2 MW na terenie magazynu, również w Kostrzynie, ma zostać oddany w I kw. 2024 r.

“Dodatkowo wystąpiliśmy o warunki przyłączenia kolejnej farmy PV w Kostrzynie o mocy 10 MW i myślimy o następnej, na sąsiedniej działce, o mocy 5 MW” – dodał prezes.

Szef spółki ocenił, że docelowo, w 2030 r., w strukturze mocy wytwórczych w energetyce około 2/3 pochodzić będzie z fotowoltaiki, a pozostała część z biogazu, biomasy i być może wiatru, o ile dojdą do skutku akwizycje.

“Nie wykluczamy również akwizycji w segmencie opakowań. Nie prowadzimy obecnie żadnych rozmów, ale uważnie obserwujemy, co się dzieje na rynku, przyglądamy się firmom, które mogłyby pasować do naszego modelu biznesowego” – podsumował Jarczyński.

Arctic Paper to drugi co do wielkości, pod względem wolumenu produkcji, europejski producent objętościowego papieru książkowego oraz jeden z wiodących producentów graficznego papieru wysokogatunkowego w Europie. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 4,89 mld zł w 2022 r.

(ISBnews)