Novo Nordisk zwiększa produkcję Wegovy

Novo Nordisk, producent blockbustera Wegovy, zawarł umowę o współprodukcji tego leku z firmą Fujifilm Diosynth Biotechnologies. Duński producent stara się zwiększyć podaż leku, który jest przebojem na rynku dietetycznym.

Jest to już trzecia firma, z którą Novo Nordisk zawiera umowy o współprodukcji Wegovy. Napełnianie penów tym lekiem prowadzi już Catalent i Thermo Fisher. Novo Nordisk stara się skorzystać jak najszybciej z renty pierwszeństwa, Wegovy bowiem generuje ponadprzeciętne zyski. Novo Nordisk prawdopodobnie ogłosi rekordowe zyski za III kw. 2023 r. a w USA według samego producenta w I kw. 2024 roku na amerykańskim rynku popyt na ten lek przewyższy podaż.

Fujifilm Diosynth Biotechnologies, spółka zależna japońskiego koncernu Fujifilm Corp., w umowie z NovoNordisk – według Reuters – zamierza wykorzystać swój duński zakład w Hillerod. Wartości transakcji ani terminu rozpoczęcia prac nie podano, cała zaś umowa jest poufna. Dyrektor generalny Fujifilm Diosynth Biotechnologies, Lars Petersen, powiedział Reuters, że firma wkrótce ogłosi kontrakt na linię do sterylnego napełniania penów.

Wegovy wprowadzony na początku na rynek USA w czerwcu 2021, należy do klasy leków znany jako agoniści GLP-1. Stosowany wraz ze zmianą diety i codziennymi ćwiczeniami po 30 minut dziennie prowadzi do spadku wagi o ok. 15% w krótkim czasie. Według analityków Bloomberga popyt na leki z tej grupy może sięgnąć w ciągu dekady nawet 100 mld dolarów, przy czym nie jest jasne jaką wartość będą miały rynki azjatyckie łącznie z największym rynkiem chińskim. Novo Nordisk prawdopodobnie niedługo będzie cieszyć się rentą pierwszeństwa – nad lekami GLP-1 pracują obecnie wszystkie koncerny farmaceutyczne, a Mojunaro koncernu Eli Lilly prawdopodobnie otrzyma rejestrację FDA w USA jeszcze w tym roku.