Pierwsze AW149 już w Polsce

Śmigłowiec AW149

7 dywizjon w Nowym Glinniku otrzymał dwa pierwsze wielozadaniowe śmigłowce AW149. W ten sposób zaczęła się realizacja kontraktu z lipca 2022 r. na 32 maszyny tego typu.

Maszyny otrzymało lotnictwo Wojsk Lądowych, dokładnie 25. Brygada Kawalerii Powietrznej. Cały kontrakt będzie miał wartość 8,25 mld zł brutto. Obejmuje on, poza samymi maszynami, także pakiet logistyczny zawierający zapas komponentów i części zamiennych a także oprzyrządowania dla naziemnej obsługi śmigłowców oraz pakiet szkoleniowy zawierający szkolenie pilotów, w tym na symulatorach, dostawę symulatorów i wyposażenia szkoleniowego oraz szkolenie personelu technicznego. Serwisem i bieżącą obsługą maszyn ma zajmować się PZL Świdnik. Maszyny są wyposażone w silniki GE CT7-2E1.

Śmigłowce pomyślnie przeszły testy potwierdzając tym samym spełnienie wymagań stawianych konstrukcji przez Siły Zbrojne RP. Obecnie zaczyna się proces ich wdrożenia do eksploatacji zgodnie ze standardami lotnictwa Wojsk Lądowych. Będą one uzbrojone w kierowane pociski przeciwpancerne AGM-114R2 Hellfire II. Osobną umową z 30 maja 2023 r. zakupiono 800 tych pocisków o wartości 150 mln dolarów netto.

Cała umowa budzi jednak pewne wątpliwości. Pierwszą jest długotrwały czas dostaw – kompletacja śmigłowców ma nastąpić w ciągu 6 lat od chwili dostawy pierwszych dwóch egzemplarzy, a są to maszyny odgrywające rolę lekkich śmigłowców wsparcia. Drugą jest sprawa uzbrojenia.

„Wraz z nimi do SZ RP trafiają belgijskie karabiny maszynowe MAG-58 które będą… PIĄTYM typem tego typu uzbrojenia w SZ RP. Wiem, że ukm to nie jest najdroższy sprzęt w SZ RP, ale skoro nie potrafimy zadbać o takie drobnostki, to co dopiero mówić o unifikacji „poważnego” sprzętu” – napisał w serwisie X analityk militarny Dawid Kamizela.

Analitycy zwracają ponadto uwagę, że AW149 mają być integrowane z AGM-114R2 Hellfire II, który to przeciwpancerny pocisk kierowany jest typem schodzącym obecnie z produkcji. Ponadto umowa na dostawy śmigłowców nie obejmuje integracji. Ma ona być zrobiona w Polsce na mocy osobnej umowy i za dodatkowe fundusze. Należy się spodziewać, że proces ten będzie dość drogi. W efekcie AW149 wypadną SZ RP dość drogo, nawet wobec oferty innych śmigłowców dostępnych na rynku.