Szwajcarskie stopy procentowe pójdą w górę

Szwajcarski Bank Narodowy, bank centralny tego kraju prawdopodobnie będzie zmuszony do zaostrzenia polityki pieniężnej i podniesienia stóp procentowych – powiedział w wywiadzie dla gazety SonntagsBlick, wiceprezes banku Martin Schlegel.

Szwajcarski Bank Narodowy SNB może być zmuszony do dalszego zaostrzenia swojej polityki pieniężnej w zależności od rozwoju inflacji w kraju, powiedział wiceprezes w wywiadzie opublikowanym w sobotę w szwajcarskiej gazecie.

Schlegel zwrócił uwagę na „powoli spadającą a właściwie nie spadającą” inflację. Na razie mieści się ona w docelowym dla SNB przedziale wynoszącym 0-2%, ale „wszystko zależy jak sytuacja będzie się rozwijać” – zauważył wiceprezes SNB stwierdzając, że „nie można wykluczyć, że konieczne będzie dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej”. Stwierdził też, że w przyszłym roku wzrost gospodarczy będzie ograniczony i że bezrobocie prawdopodobnie nieco wzrośnie.

Tymczasem większość ekonomistów ankietowanych przez Reuters stwierdziła, że Szwajcarski Bank Narodowy raczej nie powinien podnosić stóp procentowych. 27 października frank szwajcarski osiągnął najwyższy poziom w stosunku do euro licząc od 2015 roku jako bezpieczna waluta. Było to związane nie tylko z osłabieniem euro względem dolara, ale i obawami inwestorów, że wojna na Bliskim Wschodzie może się rozlać na inne kraje.

„Nasz kraj jest postrzegany jako stabilny, także nasza waluta zyskuje na wartości w czasach kryzysu, ale oczywiście ma to również konsekwencje, które są mniej pożądane. Sprawia to, że firmom eksportowym jeszcze trudniej jest odnieść sukces w niepewnych gospodarczo czasach” – stwierdził Martin Schlegel.

Wiceprezes SNB zauważył, że bank centralny wyciągnął wnioski z marcowej decyzji rządu o poparciu akcji ratunkowej Credit Suisse i ostrzegł, że „jedną z lekcji z pewnością jest to, że płynność Credit Suisse odpływała znacznie szybciej, niż oczekiwały organy regulacyjne w Szwajcarii i za granicą”. Jego zdaniem obligacje AT1, umorzone w ramach przejęcia Credit Suisse przez UBS, wcześniej już powinny przynosić straty a „pomimo ciągłych strat Credit Suisse nie zawiesił płatności odsetek od tych instrumentów”. „Oznaczałoby to natychmiastową ulgę finansową dla banku” – dodał.

Szwajcarscy ekonomiści podejrzewają, że w miarę narastania konfliktu na Bliskim Wschodzie frank szwajcarski może się jeszcze umocnić, co jednak mocno zaszkodzi szwajcarskim przedsiębiorcom prowadzącym działalność eksportową.

„Miło jest mieć najmocniejszą walutę na świecie, ale gorzej kiedy przychodzi do sprzedaży czegokolwiek za granicę” – potwierdził to w miejscowej TV właściciel szwajcarskiej firmy eksportu żywności.