Zdrowotne świece jodowe

Niezależne komercyjne centrum badawczo-rozwojowe – Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu opatentowało świecę jodową niszczącą znajdujące się w mieszkaniu grzyby, bakterie i wirusy oraz wspomagającą tarczycę.

Technologia produkcji nowej świecy oparta jest na autorskiej mieszance jodu, parafin i olejów naturalnych. Nowa świeca ma być wprowadzona na rynek polski i niemiecki pod różnymi markami, a jej sprzedaż rozpocznie się na przełomie 2023 i 2024 roku. Produkcja świec w różnych rozmiarach i z różnymi zapachami będzie prowadzona na liniach Gala Group Poland. Jest to pierwsza tego typu aplikacja w Europie i jedna z niewielu na świecie, przy czym także pierwsza świeca jodowa.

Jak twierdzi Grzegorz Putynkowski, prezes Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu, dotychczas nie było na rynku takiego produktu, który działa zarówno w zakresie aromaterapii, jak i bezpośredniego oddziaływania na organizm uwalniającym się jodem, co wpływa „korzystnie na zdrowie użytkowników i działać wspomagająco w otoczeniu”.

Co ciekawe, jod trudno łączy się z różnymi olejami naturalnymi i uzyskanie stabilnej mieszanki, która ograniczyłaby jego aktywność chemiczną, wymagało wielu prób, jako że jest to pierwiastek wysoce reaktywny. Jest trudny do przechowywania w typowych instalacjach i zbiornikach, reagując z materiałami z jakich są one wykonane.

„Naszym specjalistom udało się uporać z tym niezwykle trudnym wyzwaniem. Dopiero w wyniku spalania mieszanek parafinowo-olejowych zawartych w świecy, jod powraca do postaci aktywnej, która nie tylko może wspomagać organizm człowieka, lecz także pomaga niszczyć wirusy, bakterie i grzyby” – zauważa prezes Putynkowski.

Niedobór jodu według danych WHO może dotyczyć nawet 2 mld ludzi na świecie. Pierwiastek ten bierze udział w produkcji hormonów tarczycy T3 i T4, reguluje pracę mózgu, wspiera utrzymanie koncentracji i możliwość zapamiętywania. Jak stwierdza dr Robert Socha, dyrektor R&D z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu, jodu zawartego w świecy nie sposób przedawkować zaś jod jest uwalniany w trakcie spalania świecy i może być wydychany razem z powietrzem, osiada też na meblach i powierzchniach płaskich, gdzie niszczy bakterie, grzyby i wirusy.

Polska jest jednym z największych eksporterów świec, cały rynek w 2023 roku będzie miał wartość 70,35 mln dolarów.