Kosmos zawitał na New Connect

11 października po raz pierwszy na rynku New Connect będzie notowana niewielka spółka tworząca sprzęt i wyposażenie badawcze dla sektora kosmicznego – Scanway.

Firma przeprowadziła w czerwcu br. ofertę publiczną mającą wartość 9 mln zł brutto. Dla pierwszych notowań kurs odniesienia wyznacza kapitalizację wynoszącą 58,1 mln zł.

Firma w ofercie ma dwie linie produktowe – sprzęt i wyposażenie dla sektora kosmicznego, jak instrumenty optyczne do obserwacji Ziemi i wyposażenie do autodiagnostyki satelitów oraz w ramach drugiej linii systemy wizyjne dla procesów produkcyjnych, surowców do produkcji i wyrobów końcowych w ramach Industry 4.0. Według prezesa Scanway Jędrzeja Kowalewskiego, spółka chce być „przyszłym liderem w dziedzinie instrumentów optycznych dla małych satelitów”.

Ma w tej dziedzinie pewne osiągnięcia – w 2023 r. wystrzelono satelitę wyposażonego w teleskop optyczny i system wizyjny wyprodukowany w Scanway, zaś następne misje, w trakcie których zostaną wystrzelone satelity z wyposażeniem pochodzących od polskiego producenta, nastąpią do końca obecnego roku.

Sektor kosmiczny nie stanowi jednak o większości przychodów firmy – w I półroczu 2023 roku wynosiły one 2,3 mln zł osiągając wzrost o 74% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. EBDITA wynosiła 42 tys. zł, zaś zysk netto 279 tys. zł. Same przychody w okresie od stycznia do sierpnia 2023 r. to 3,7 mln zł, gdzie segment kosmiczny stanowi o 0,7 mln zł.